To będzie najzimniejsze miejsce we wszechświecie. NASA stworzy je na orbicie Ziemi

To będzie najzimniejsze miejsce we wszechświecie. NASA stworzy je na orbicie Ziemi

To będzie najzimniejsze miejsce we wszechświecie. NASA stworzy je na orbicie Ziemi
Źródło zdjęć: © NASA | iGoal Animation
Arkadiusz Stando
23.05.2018 09:10, aktualizacja: 03.06.2018 12:15

Amerykańska agencja kosmiczna jest gotowa do "zamrożenia" atomów za pomocą lasera. W ten sposób stworzą najzimniejsze miejsce we wszechświecie. Eksperyment zostanie przeprowadzony na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Cold Atom Laboratory (CAL) to kompaktowa maszyna o wielkości lodówki na napoje. Wykorzystuje lasery do generowania środowiska zimniejszego niż próżnia kosmiczna. W jego wnętrzu jest tak zimno, że atomy stają się praktycznie nieruchome. Następnie, korzystając ze specjalnych magnesów, więzi spowolnione atomy, co pozwala naukowcom na dogodną obserwację ich zachowania.

Jednak nawet w tak ultrazimnym środowisku naukowcy nie są w stanie swobodnie obserwować, co dokładnie zachodzi między atomami. Winna jest temu grawitacja ziemska. Aby pokonać tę przeszkodę, naukowcy postanowili wysłać CAL na stację ISS i przeprowadzić badanie bez zakłóceń grawitacyjnych.

21 maja NASA wysłała CAL w kosmos statkiem kosmicznym ATK Cygnus. Po zainstalowaniu urządzenia na stacji ISS, naukowcy będą w stanie obserwować spowolnione atomy przez kilka sekund dłużej, niż jest to możliwe na Ziemi. Dzięki temu chcą lepiej poznać zachowania kwantowe atomów.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, CAL zdetronizuje obecnego rekordzistę jako najzimniejsze miejsce wszechświata. Aktualnie jest nim Mgławica Bumerang, położona około 5000 lat świetlnych od Ziemi. Temperatura spada tam do -272 stopni Celsjusza. W CAL ma panować -273,15 C.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)