TikTok przeprasza i odblokowuje konto amerykańskiej nastolatki, która odważyła się skrytykować Chińczyków

TikTok przeprasza i odblokowuje konto amerykańskiej nastolatki, która odważyła się skrytykować Chińczyków
Źródło zdjęć: © East News | HOLLANDSE HOOGTE/East News
Karolina Modzelewska

28.11.2019 11:44, aktual.: 28.11.2019 16:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

TikTok, aplikacja założona przez chińskie przedsiębiorstwo ByteDance, tłumaczy się z całego zajścia z 17-latką. Feroza Aziz straciła konto po tym, jak opublikowała nagranie krytykujące sposób, w jaki Chińczycy traktują muzułmańską mniejszość - Ujgurów.

TikTok: Linia obrony firmy

TikTok przekonuje, że blokada konta była spowodowana wcześniejszym zachowaniem 17-latki i nie ma związku z chińską polityką. Firma dodała również, że to ludzki błąd w moderowaniu zamieszczanych treści jest odpowiedzialny za usunięcie wideo (film zniknął z aplikacji na godzinę).

TikTok: Restrykcyjne zasady

Twórcy TikTok'a uważają, że już wcześniej nalegali, aby nie stosować chińskich zasad moderacji aplikacji poza granicami państwa. Tłumaczenia nie przekonują "poszkodowanej".

Zdaniem Aziz konto zostało zablokowane, bo ośmieliła się opowiedzieć, o ponownym zakładaniu obozów koncentracyjnych w Chinach i umieszczaniu tam niewinnych Muzułmanów, porywaniu ich, morderstwach, gwałtach, rozdzielaniu rodzin, czy o innych "niewygodnych" historiach.

Pomimo trudności, cała sytuacja nie zniechęciła Feroz Aziz, która w rozmowie z BBC podkreśliła, że dalej będzie mówić o sytuacji Ujgurów we wszystkich swoich mediach społecznościowych – na Twitterze. Instagramie czy TikTok'u.

TikTok: Oficjalne stanowisko

Eric Han, szef bezpieczeństwa TikTok'a w USA, powiedział, że nastolatka została zablokowana na początku tego miesiąca po tym, jak opublikowała wideo zawierające zdjęcie Osamy Bin Ladena.

- Zdajemy sobie sprawę, że ten film mógł być satyrą – powiedział Han. Podkreślił również, że zasady firmy w tym zakresie są obecnie bardzo restrykcyjne.

Gdy TikTok blokuje użytkowników, uniemożliwia wykorzystywanie tego samego urządzenia do skonfigurowania innego konta. To właśnie na nowym koncie, skonfigurowanym na tym samym urządzeniu, nastolatka opublikowała swój film o Ujgurach, który z pozoru wyglądał jak zwykły poradnik wykonywania makijażu. Nagranie obejrzało ponad 9 milionów osób.

Oprócz urządzania Aziz zablokowane zostało 2406 urządzeń należących do innych użytkowników, którzy również naruszali zasady witryny.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także