Thwaites pęka. Olbrzymi lodowiec może oderwać się od Antarktydy
Według ostatniego raportu międzynarodowego zespołu naukowców, olbrzymi lodowiec Thwaites w zachodniej Antarktydzie ulega coraz gwałtowniejszemu cofaniu, a ocieplający się ocean niebezpiecznie narusza jego podstawę.
17.12.2021 | aktual.: 24.02.2022 15:47
Żeby zrozumieć skalę problemu należy zaznaczyć, że Thwaites (nazywany też czasem wymownie Doomsday Glacier) to tafla lodu, która mogłaby przykryć niemal całą Białoruś lub 2/3 powierzchni Polski. Jego topnienie już teraz odpowiada za 4% obserwowanego wzrostu poziomu mórz na całym świecie. A to dopiero początek.
Glacjolodzy nieustannie monitorują stan Thwaitesa i coraz głośniej biją na alarm. "Jeśli obecne tempo ocieplenia zostanie utrzymane, ten krytyczny lodowiec szelfowy rozpadnie się w ciągu najbliższych dwóch dekad. (...) Prędkość z jaką wpada do oceanu podwoiła się i istnieją obawy, że całkowity rozpad może podnieść poziom morza o ponad 60 centymetrów" – przewiduje Peter Davis, oceanograf w British Antarctic Survey.
Ostatnie pomiary głębinowe pozwoliły dokonać oceny "linii uziemienia", gdzie lód traci oparcie w podłożu. "Ciepła woda i strome dno powodują, że lodowiec niszczeje od spodu" – tłumaczy Peter Washam z Uniwersytetu Delaware. Odkryto, że Thwaites unosi się i opada w rytm przypływów i odpływów, co działa jak rodzaj dźwigni systematycznie wpompowującej wodę morską pod lód. Na domiar złego, po obu stronach lodowca pojawiają się coraz wyraźniejsze pęknięcia.
Eksperci są zgodni, że pytanie nie brzmi już czy, lecz kiedy Thwaites ulegnie rozpadowi. Prognozy sporządzane w niedalekiej przeszłości mówiły o 100 latach; teraz wiemy już, że były one zdecydowanie zbyt optymistyczne.
Więcej informacji znajdziesz w źródle: The threat from Thwaites: the retreat of Antarctica’s riskiest glacier, bas.ac.uk.