This War of Mine - kolejny wielki sukces polskiej gry

This War of Mine - kolejny wielki sukces polskiej gry

This War of Mine - kolejny wielki sukces polskiej gry
Źródło zdjęć: © 11 bit Studios
28.11.2014 11:29, aktualizacja: 29.12.2016 11:09

Najnowsza gra polskiej firmy 11 bit Studios bije rekordy popularności na Zachodzie. Wydana dwa tygodnie temu wojenna produkcja This War of Mine zbiera świetne recenzje od graczy i profesjonalnych krytyków, a jej sprzedaż pozwoliła na zwrócenie kosztów produkcji już po dwóch dniach. To kolejny dowód na to, że Polska staje się powoli światowym potentatem w dziedzinie gier wideo.

Dotychczas mówiąc o polskim przemyśle gier wideo wymieniało się przede wszystkim Wiedźmina CD Projektu, rzadziej produkcje Techlandu ( Dead Island czy Call of Juarez ), czasami może jeszcze tytuły City Interactive (Sniper: Ghost Warrior). Te ostatnie głównie z uwagi na ich sukces finansowy, znacznie większy niż jakościowy czy artystyczny. Tymczasem ostatnie dni pokazały, że niespodziewanie na naszym poletku urósł kolejny poważny gracz światowego rynku elektronicznej rozrywki.

Warszawska firma 11 bit Studios dała się dotychczas poznać przede wszystkim jako twórcy gier komórkowych. Mowa tu przede wszystkim o serii Anomaly, dostępnej na telefony i tablety z Androidem i iOS-em. Trzy produkcje z tej serii, które wydała pomiędzy 2011 a 2013 rokiem, osiągnęły spory sukces rynkowy, szybko stając się rozpoznawalną wśród graczy marką. Firmie z kolei pozwoliły nie tylko wyjść na swoje, ale również zacząć myśleć o czymś więcej. Bo chociaż na rynku gier mobilnych, jak pokazuje chociażby historia fińskiego Rovio (Angry Birds) można sporo zarobić, to wciąż jest on najczęściej traktowany jako coś gorszego. Prawdziwa sława i pieniądze są na konsolach i pecetach, w dużych, najwyższej jakości produkcjach, porównywalnych z hollywoodzkimi hitami kinowymi. Z aktorami, scenariuszami, fabułą i rozgrywką na wiele godzin.

This War of Mine, oryginalna gra wojenna, bazująca na rzeczywistych relacjach mieszkańców oblężonego Sarajewa, to pierwsze podejście 11 bit studios do gry, nazwijmy ją tutaj "pełnometrażowej". Pierwsza i od razu bardzo udana. Krytycy docenili w niej m.in. poważniejszą niż w większości podobnych produkcji tematykę – zadaniem gracza jest tu walka o przetrwanie grupki cywilów z użyciem dostępnych im środków – i przejmujące przedstawienie okrucieństwa wojny. Ta oryginalność przypadła też do gustu odbiorcom, dla których okazała się ona świetną odskocznią od popularnych "strzelanek", często przedstawiających wojnę jako świetną zabawę.

Za pozytywnymi reakcjami poszła sprzedaż, za nią z kolei – giełda. I na niej najbardziej chyba widać skalę sukcesu, osiągniętego przez warszawską firmę. W ciągu ostatnich dwóch tygodni cena akcji 11 bit studios wzrosła o 350%, osiągając wartość szczytową 24 listopada.

Twórcy z pewnością świętują swój sukces, ale nie znaczy to, że spoczywają na laurach. Wydali dopiero co darmową aktualizację do gry, rozszerzającą ją o możliwość wyboru innych postaci na początku rozgrywki i dodającą nową stację radiową z muzyką polskiego zespołu Cool Kids of Death. My, oczywiście, gratulujemy sukcesu i życzymy kolejnych! Na koniec prezentujemy również infografikę, jaką twórcy przygotowali z tej okazji.

Obraz
© (fot. 11 bit Studios)

_ DG _

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)