Testy bomb atomowych w 1946. Operacja Crossroads na odnowionym nagraniu [Wideo]

Testy broni jądrowej na atolu Bikini
Testy broni jądrowej na atolu Bikini
Źródło zdjęć: © YouTube.com

27.09.2020 14:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Operacja Crossroads to seria testów broni nuklearnej, które zostały przeprowadzone na atolu Bikini w 1946 roku. Oto odnowiony przez SI raport British Movietone z operacji Crossroads. 

Operacja Crossroads polegała na przetestowaniu działania broni nuklearnej na jednostki pływające. W sumie zdetonowano 2 bomby atomowe, każda o sile 23 kiloton. W planach był zrzut trzeciej, ale ostatecznie odwołano test, gdy po zrzuceniu drugiej bomby atolu Bikini 75 statków poddano kwarantannie w celu przeprowadzenia testów skażenia radioaktywnego. 

Raport z testów i efekt działania bomb możecie zobaczyć na poniższym wideo, odświeżonym z pomocą sztucznej inteligencji:

AI Colorized | Bikini Atom Bomb - Operations Crossroads (1946) - DeOldify

Operacja Crossroads

W czasie operacji Crossroads po raz czwarty w historii świata wykorzystano bomby atomowe. Pierwszy był test Trinity, po którym nastąpiły zrzuty na Hiroszimę i Nagasaki. Operacja Crossroads była jednak pierwszą, na którą zostali zaproszeni dziennikarze i naukowcy. 

Pierwszy test na atolu Bikini odbył się 1 lipca 1946 roku na wysokości 160 m, drugi - 25 lipca i miał miejsce pod powierzchnią wody na głębokości 27 metrów. Skażenie 75 okrętów biorących udział w testach było najpoważniejszych skutkiem zrzucenia bomb na atolu Bikini, który po raz pierwszy w historii nastąpił niemal natychmiast po wybuchu jądrowym. 

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)