Trwa ładowanie...
dqp21xg

Pierwszy i ostatni test "atomowego działa". Zobacz nagranie z 1953 w jakości 4K

M65 Atomic Annie to pierwsze w historii amerykańskie działo przystosowane do strzelania amunicją jądrową. Przetestowano je jeden jedyny raz w 1953 roku, co możecie zobaczyć na odnowionym przez sztuczną inteligencję nagraniu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Test M65 Atomic Annie
Test M65 Atomic Annie (YouTube.com)
dqp21xg

Działo M65 Atomic Annie było największym mobilnym działem artyleryjskim i pierwszym przystosowanym do strzelania amunicją jądrową. Prace nad nim rozpoczęły się jeszcze w 1944 roku, jednak sukces osiągnięto dopiero latach 50. XX wieku.

To właśnie 25 maja 1953 o godz. 8:30 M65 Atomic Annie po raz pierwszy przetestowano, co miało miejsce na amerykańskim poligonie atomowym Nevada Test Site. Poniżej znajdziecie nagranie z testów, które zostało odnowione i przeskalowane do rozdzielczości 4K przez sztuczną inteligencję. Zwiększono liczbę klatek z 24 kl./s do 48 kl./s, co potęguje wrażenia:

AI 4K 48fps \| Atomic Canon Sequence - DAIN App

M65 Atomic Annie

Konstrukcję M65 Atomic Annie oparto na niemieckim dziale kolejowym K5, zachowując kaliber i konstrukcję łoża. Działo przystosowano do nowego typu ładunku atomowego o mocy 15 kiloton i kalibru 280 mm. Chociaż w 1952 wprowadzono je do amerykańskiego arsenału uzbrojenia, to nigdy nie skorzystano z niego w czasie działań wojennych.

dqp21xg

Przeprowadzono zaledwie jeden test M65 Atomic Annie, mimo że w Watervliet Arsenal i Watertown Arsenal wyprodukowano 20 takich dział. Wszystkie zostały rozmieszczone na terytorium Niemiec. Pomimo swojej bezawaryjności i ogromnej sile rażenia, działa były niepraktyczne - duże wymiary i masa (ok. 74 ton) sprawiały, że były one bardzo trudne w transporcie. Zachowało się osiem sztuk, które są obecnie eksponowane w muzeach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dqp21xg

Podziel się opinią

Share
dqp21xg
dqp21xg
Więcej tematów