Testujemy Blueair Classic 680i. Oczyszczacz powietrza od ciężkiej roboty

Testujemy Blueair Classic 680i. Oczyszczacz powietrza od ciężkiej roboty
Źródło zdjęć: © WP.PL
Bolesław Breczko

19.02.2019 17:57, aktual.: 21.02.2019 09:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Blueair to szwedzka firma specjalizująca się w technologii oczyszczania powietrza. Swoje produkty odicjalnie udostępniła Polakom w październiku ubiegłego roku. Sprawdzamy model Blueair Classic 680i.

Blueair Classic 680i łączy w sobie funkcjonalność z ogromnymi możliwościami przerobowymi. W ciągu godziny może pięciokrotnie wymienić powietrze w pomieszczeniu o powierzchni 72 metrów kwadratowych. Będzie więc idealny do dużych pomieszczeń, których właściciele chcą mieć pełną kontrolę nad czystością powietrza.

Blueair Classic 680i wygląd

Firma Blueair ma w swojej kolekcji oczyszczacze powietrza zaprojektowane z myślą o wyglądzie. Seria Classic do nich jednak nie należy. Urządzenia cechują się prostym designem w szaro-beżowych kolorach. Szary element obudowy przypomina stalowe elementy urządzeń przemysłowych. Z tego powodu modele z serii Classic nie każdemu mogą przypaść do gustu. Ponieważ seria Classic występuje tylko w jednej wersji kolorystycznej, to nie do każdego pomieszczenia może się dopasować. Oczyszczacz Classic 680i stoi na plastikowych kółkach, co pozwala na wygodne przemieszczenie go pomiędzy pomieszczeniami.

Obraz
© WP.PL

Blueair Classic 680i obsługa

Oczyszczacz Blueair Classic 680i może być obsługiwany za pomocą przycisków na obudowie lub przez aplikację mobilną. Ta jest przejrzysta i prosta w obsłudze. Połączenie oczyszczacza ze smartfonem daje także możliwość monitorowania stanu powietrza. Na ekranie aplikacji można dokładnie sprawdzić poziom zanieczyszczenia powietrza PM2.5. Na panelu sterowania na oczyszczaczu nie ma takiej możliwości. W aplikacji poziom zanieczyszczenia prezentuje się w formie wykresu, dzięki czemu można łatwo sprawdzić archiwalne zapisy dotyczące czystości powietrza.

Ponieważ oczyszczacz Blueair Classic 680i oferuje jedynie jeden tryb pracy (filtrowania powietrza) jego obsługa jest stosunkowo łatwa i sprowadza się do ustawienia prędkości wiatraka. Do dyspozycji użytkownika oddano trzy ustawienia prędkości oraz tryb automatyczny, który dostosowuje prędkość wiatraka w zależności od stopnia zanieczyszczenia powietrza.

Obraz
© WP.PL

Użytkownik może także wybrać tryb automatyczny nocny, który nie korzysta z najszybszej (i najgłośniejszej) prędkości wiatraka. Dodatkowo w trybie nocnym diody led zostają przyciemnione, co jednak nie ma większego znaczenia w modelu Classic 680i ponieważ panel sterujący jest przykrywany plastikowym elementem i światło diod jest po prostu niewidoczne.

Podczas testów już pierwszej nocy przekonałem się, że tryb nocny nie jest dla mnie wystarczający. Nawet na środkowym poziomie wiatraka oczyszczacz jest głośny, a na najwyższej bardzo głośny, jeśli wokół panuje cisza (jak to bywa w nocy). Dlatego nie korzystałem z trybu nocnego. Zamiast tego przed położeniem się spać uruchamiałem wiatrak w najwyższej prędkości na około 15-20 min, aż zanieczyszczenie w sypialni spadało poniżej 5 PM2.5. Następnie ustawiałem prędkość na poziomie 1, który utrzymywał czystość powietrza aż do rana.

Pozostawienie oczyszczacza na noc w trybie automatycznym skutkowało tym, że potrafił mnie obudzić (a nawet przestraszyć) włączając nagle wyższy stopień prędkości wiatraka.

Obraz
© WP.PL

Blueair Classic 680i aplikacja mobilna

Oczyszczacz łączy się ze smartfonem i aplikacją poprzez sieć Wi-Fi. Sama aplikacja jest bardzo czytelna i nawet najmniej techniczna osoba momentalnie poradzi sobie z jej obsługą. Na głównym ekranie znajduje się przycisk odpowiadający za uruchomienie urządzenia oraz ustawienie wybranego trybu pracy. W aplikacji można znaleźć też wspomniany wcześniej wykres czystości powietrza, a także informacje o temperaturze, wilgotności oraz stężeniu związków organicznych w powietrzu (tVOC).

Blueair Classic 680i opinia i podsumowanie

Oczyszczacz Blueair Classic 680i będzie dobrym wyborem dla osób, które chcą mieć dużą kontrolę nad czystością powietrza. Ze względu na rozmiary i możliwości oczyszczanie dużych ilości powietrza model 680i przeznaczony jest do dużych powierzchni lub do sytuacji, które wymagają bardzo szybkiego oczyszczenia powietrza. Minusem testowanego urządzenia może być jego wygląd, który nie każdemu może się spodobać. Na tle konkurencji, czy nawet innych serii marki Blueair, seria Classic nasuwa skojarzenia z urządzeniami przemysłowymi. Blueair Classic 680i dostępny jest w Polsce w cenie ok 3 400 zł.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także