Testujemy AMD Ryzen 9 3900X - 12 rdzeni w komputerze domowym

Firmę AMD wielu ludzi wciąż konsekwentnie uważa za tańszą alternatywę dla Intela. Nieoferującą takiej wydajności, ale bardzo opłacalną. Oto nadszedł czas rewolucji. Teraz to AMD chce rozdawać karty. Jak? Nowym modelem Ryzen 9 3900X, który jest pierwszym procesorem do zastosowań domowych z aż 12 rdzeniami.

Testujemy AMD Ryzen 9 3900X - 12 rdzeni w komputerze domowym
Źródło zdjęć: © WP.PL | Piotr Urbaniak
Piotr Urbaniak

AMD Ryzen 9 3900X to nie tylko pierwszy 12-rdzeniowy procesor klasy konsumenckiej, ale także pierwszy procesor komputerowy produkowany w technologii 7 nm. Do tej pory proces litograficzny klasy 7 nm zarezerwowany był dla czipów nastawionych na możliwie niskie zużycie energii, takich jak Apple A12 w smartfonach z serii iPhone XS. Dzięki AMD trafia do segmentu wysokowydajnego.

Tu rywalizuje z 8-rdzeniowym układem Intel Core i9-9900K, który w sklepach dostępny jest w tej samej cenie - 2299 zł. Oczywiście nie jest to kwota niska, ale pamiętajcie, że mówimy o najwyższej klasie procesorów domowych. Tak naprawdę są to jednostki, które często trafiają również do stacji roboczych, gdzie odpowiadają za montaż wideo czy operacje na dużych zbiorach danych. To trochę jak z Porsche 911, którym można zarówno jeździć po mieście, jak i udać się na wyścigi torowe.

AMD Ryzen 9 3900X - specyfikacje

Bohater recenzji, jak już zostało wspomniane, oferuje 12 rdzeni. Dodatkowo, za sprawą tzw. wielowątkowości współbieżnej, może poprowadzić do 24 wątków na raz. Taktowanie bazowe wynosi 3,8 GHz, turbo - 4,6 GHz, a łączna ilość pamięci podręcznej L2 i L3 to 70 MB. Jednocześnie współczynni cieplny zamyka się w zaledwie 105 W. To oczywiście zasługa technologii 7 nm.

Obraz
© WP.PL | Piotr Urbaniak

Co ważne, Ryzen 9 3900X kompatybilny jest nie tylko z nowymi płytami głównymi z chipsetem X570, ale także starszymi X470 i B450, a nawet X370 i B350. Warunkiem jest zapewnienie przez producenta płyty odpowiedniego BIOS-u. To z kolei ułatwia rozbudowę PC.

Jakby tego było mało, procesor zapewnia kontroler PCI Express w standardzie 4.0, wynoszący wydajność dysków na nieznany dotąd pułap.

AMD Ryzen 9 3900X - wydajność

A jak to wszystko przekłada się na rzeczywistą wydajność? Wyśmienicie - chciałoby się rzec. W testach wielowątkowych Ryzen 9 3900X potrafi osiągnąć nawet kilkadziesiąt proc. przewagi nad bezpośrednim rywalem - Core i9-9900K. Siłą rzeczy bez trudu rozprawia się ze swym poprzednikiem, modelem Ryzen 7 2700X.

Obraz
© WP.PL | Piotr Urbaniak

Tradycyjnie dla układów AMD, nieco gorzej jest tam, gdzie wielowątkowość nie zostaje spożytkowana. Widać duży postęp względem poprzedniej generacji, ale Intel zachowuje swój prymat. Dotyczy to również gier, choć w coraz mniej znaczącym stopniu, sięgającym dosłownie kilku klatek na sekundę.

Niemniej trzeba sobie zadać pytanie, czy w 2019 roku ktoś jeszcze korzysta wyłącznie z aplikacji jednowątkowych, a na dodatek nie stara się wykonywać na PC wielu czynności w tym samym czasie. Zaryzykuję stwierdzenie, że takich osób po prostu nie ma. Dlatego z czystym sumieniem mogę stwierdzić: panie i panowie, oto dokonała się zmiana na fotelu lidera wśród procesorów dla komputerów domowych.

recenzjaamdryzen

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)