Test telefonu Nokia 7500 Prism

Test telefonu Nokia 7500 Prism

Test telefonu Nokia 7500 Prism
Źródło zdjęć: © Nokia
28.11.2007 15:20, aktualizacja: 28.11.2007 15:58

Fiński producent w dość krótkim czasie zaprezentował całą serię nowych modeli, lub nowszych wersji tych niedawno wprowadzonych. Z różnych natężeniem promocji. Modele 5700, E61i, E90, czy E95 były szczególnie promowane - pierwszy to model muzyczny, drugi z pocztą Intellisync PC Suite, trzeci to najnowszy Communicator, wreszcie czwarty to już niemal „kombajn” (wliczając także wagę). To liderzy.

*Pierwsze wrażenie. *Trafiła nam się do przetestowania kolejna Nokia. Obiecujemy, że następne urządzenie, które opiszemy będzie od innego producenta, bo jeszcze zaczniemy być podejrzewani o kryptoreklamę, nepotyzm, łapówkarstwo lub cokolwiek jeszcze innego. Bo nie da się przecież ukryć, że warszawska siedziba znajduje się w tym samym budynku, co siedziba polskiego oddziału Nokii. Dobrze, koniec żartów. Prawda jest taka, że fiński producent w dość krótkim czasie zaprezentował całą serię nowych modeli, lub nowszych wersji tych niedawno wprowadzonych. Z różnych natężeniem promocji. Modele 5700. E61i, E90, czy E95 były szczególnie promowane - pierwszy to model muzyczny, drugi z pocztą Intellisync PC Suite, trzeci to najnowszy Communicator, wreszcie czwarty to już niemal „kombajn” (wliczając także wagę). To liderzy. Jednak Nokia pokazała też kilka modeli telefonów (już pomińmy te ekskluzywne – jak N95 w złocie, czy 8800 Arte i 880 Sapphire Arte przygotowane ze stylistami mody), które nie były aż tak promowane.
Jeden z nich to właśnie prezentowana Nokia 7500 Prism.

W zestawie znajduje się:

Telefon

2 zmieniane akcenty kolorystyczne

Bateria Nokia BL-4.
Ładowarka standardowa Nokia AC-3

Zestaw słuchawkowy Nokia HS-47

Pasek

Krótkie wprowadzenie

Instrukcja obsługi

Karta MicroSD o pojemności 51. MB firmy Nokia

*Wygląd. *Nie da się ukryć, że właśnie wygląd jest tym, czym zwraca uwagę na siebie ten telefon. A konkretnie klawiatura. Jest rzeczywiście mocno niestandardowa. Wygląda trochę jakby była ponacinana (trochę jak boczek przygotowany do pieczenia). Nie ma zbyt wielu telefonów, które by właśnie tak niestandardowo wyglądały. Choć jest to dość ciekawe rozwiązanie, to jednak ma też swoje niedociągnięcia (nie można mieć wszystkiego przecież). Po pierwsze niezbyt wygodnie pisze się na takiej klawiaturze SMS-y. To jednak da się przeżyć –. nie na takich klawiaturach się je pisało. Jest inna rzecz, która może niepokoić posiadaczy modelu 7500 Prism. Mianowicie klawiatura sprawia wrażenie, jakby była poskładana z klocków, które … za chwilę się rozsypią. Nic takiego na szczęście się nie dzieje, jednak wrażenie pewnej niesolidności w wykonaniu pozostaje. Sama Nokia przekonuje, że klawiatura ma przypominać diamenty (czy przypomina to już kwestia indywidualnej oceny).

| [

Obraz

]( javascript:otworz('http://i.wp.pl/a/f/jpeg/18880/nokia-prism-600-01.jpeg',600,600) ) |
| --- | Obsługa. O ile do specyficznej klawiatury da się po pewnym czasie przyzwyczaić, o tyle z obsługą joysticka jest znacznie trudniej. Po prostu jest zbyt mały i przez to za bardzo „schowany”. w telefon. Ponieważ nie służy on jedynie jako klawisz to przesuwania kursowa po ekranie, a spełnia także inne funkcje w efekcie może się zdarzyć tak, że włączymy nim nie to, na co mieliśmy ochotę. Sztandarową funkcją tego typu jest funkcja „wybierz”, którą uzyskujemy poprzez naciśnięcie joysticka. Konia z rzędem temu, komu uda się to wykonać bezproblemowo, bądź bez chwili skupienia się. Z ciekawostek – Nokię 7500 Prism wyposażono w funkcję Push to Talk (Naciśnij i Mów). Dzięki niej możemy korzystać z telefonu jak z krótkofalówki. Zwracamy na to uwagę, gdyż choć fiński producent bardzo promuję tę opcję nie instaluje jej w każdym modelu. Inną rzeczą nieczęsto spotykaną w telefonach (już nawet nie tylko Nokiach) jest to, że aparat rozumie polską mowę. Przy czym użycie słowa „rozumie” jest w tym wypadku mocno
naciągane, bo wypowiadane przez 7500 Prism polskie znaki diaktryczne pozostawiają wiele do życzenia. Ale cóż, jak ktoś chce to będzie miał. Tworzenie wiadomości SMS jest mocno uproszczone. Na dole znajduje się pasek z piktogramami pozwalający wybrać np.: wstawienie pliku zdjęcia, wideo, notatki kalendarza czy wizytówki. Jeśli jest to SMS i wstawimy obrazek, wiadomość automatycznie przełączy się na tryb MMS. Tekst wpisywany jest z polskimi znakami. Jednak gdy w opcjach „ustawienia wiadomości SMS” zaznaczymy „obsługa znaków: uproszczona” wiadomości będą wysyłane już bez nich. Do tekstów można dołączać emotikony.

*Aparat fotograficzny. *Nie jest to coś, czym Nokia 750. Prism by się mogła pochwalić. Ma rozdzielczość 2 Megapikseli. Do niedawna byłoby to jeszcze sporo, ale obecnie wielu producentów (w tym także Nokia) proponuje 3, lub 3,2 megapikselowe aparaty. Siłą rzeczy w porównaniu z dostępnymi obecnie aparatami w innych telefonach w Nokii 7500 Prism jakość zdjęć nie zachwyca. Są mało szczegółowe, zwłaszcza w dalszych planach. Trzeba też pamiętać o tym, że obiektyw nie jest niczym osłonięty (czytaj szybko się brudzi). Zdjęcia robione są w rozdzielczości 1600x1200 px. Zoom jest cyfrowy (8x), zdjęcia robione przy jego zastosowaniu mają rozdzielczość 240x320 px. Filmy można nagrywać w rozdzielczości 176x144 px lub 128x96px. W opcjach możemy ustawić balans bieli (automatyczny, światło dzienne, wolframowy, fluorescencyjny), zastosować efekt (fałszywe kolory, skala szarości, sepia, negatyw, solaryzacja), skorzystać z samowyzwalacza (10 sek.) czy z flasha. Generalnie możliwości ma takie, jakie powinien mieć aparat
fotograficzny … sprzed roku, a nie w zupełnie nowym modelu telefonu.

*Muzyka. *To, czego zabrakło przy okazji aparatu fotograficznego Nokia 750. Prism odrabia swoją multimedialnością. Model zawiera m.in. odtwarzacz muzyczny, wideo oraz radio. Odtwarzacz muzyczny wyposażony jest w bibliotekę mediów (katalogowanie po wykonawcach, albumach, gatunkach). Utwory można odtwarzać losowo, powtarzać bieżący utwór lub odtwarzać wszystkie po kolei. Dodatkowo jest korektor z predefiniowanymi ustawieniami: zwykły, pop, rock, jazz, klasyczna oraz dwoma zestawami możliwymi do edycji. Muzykę można wzbogacić przez włączenie opcji „rozszerzenie efektów stereo”. Telefon posiada Bluetooth z profilem A2DP, więc muzykę możemy odtwarzać także na słuchawkach stereo w tym standardzie. Razem z telefonem otrzymujemy zestaw słuchawkowy z pilotem, które przydadzą się do korzystania z wbudowanego radia. Przy pierwszym uruchomieniu możemy pozwolić na automatyczne wyszukanie stacji, opcja ta działa bardzo sprawnie. Jest także możliwość pobrania katalogu stacji z Internetu.

| [

Obraz

]( javascript:otworz('http://i.wp.pl/a/f/jpeg/18880/nokia-prism-600-02.jpeg',600,465) ) |
| --- |Łączność. O tym, że Nokia 750. Prism posiada wbudowany Bluetooth z profilem A2DP wspominaliśmy nieco powyżej. Model posiada także złącze miniUSB do wymiany danych, synchronizacji z PC, wejście ładowarki oraz wejście słuchawek 2.5 mm. W zestawie znajdziemy kartę pamięci 512 MB. Po podłączeniu przez kabel USB z komputerem telefon może pracować jako pamięć masowa. USB jest w wersji 2.0, rzeczywista szybkość transferu jest na poziomie 1 MB/s, zapisu 0.5 MB/s. Transmisja danych działa w technologii EDGE.

Oprogramowanie. W zasadzie można przekleić z kilku innych tekstów to, co już było o wielu wielu modelach Nokii pisane. Nawet fabrycznie nowe modele wieszają się w sytuacji, w której chcemy odpowiedzieć na SMS-a. Im dłużej się używa telefonu, tym częściej się to zdarza. Ponieważ to jednak wyraźnie kwestia niedociągnięć Symbiana, a nie Nokii 750. Prism (choć na dobrą sprawę można tu wpisać każdy inny model Nokii, objawy „choroby” są takie same) nie ma co się znęcać nad tym telefonem. Tym bardziej, że trzeba by było pisać to, co zawsze.

Bateria. Telefon Nokia 750. Prism posiada baterię Nokia BL-4B o pojemności 700 mAh. Według danych ze strony internetowej producenta pozwala ona na 2,8 godz. rozmów, jej czas czuwania to 280 godz. W rzeczywistości osiągi są dużo niższe. Nawet nie dlatego, że Nokia mniej lub bardziej celowo wprowadza błąd. Wystarczy, że poza rozmowami korzystamy z radia, Bluetootha (albo z jednego i drugiego) i już w tym momencie bateria rozładowuje się nam znacznie szybciej. Do tego zdarza się, że jeśli włączy się kilka funkcji to telefon się potrafi zawiesić. Wtedy pozostawało tylko zrobić „brutalny” restart (poprzez wyjęcie i ponowne włożenie baterii).

*Podsumowanie. *Jeśli chodzi o Nokię 750. Prism to przede wszystkim w oczy rzuca się jej wygląd. Zapewne też o to fińskim stylistom przede wszystkim chodziło – ma na siebie zwracać uwagę. I to się udało. Jeśli chodzi o multimedialność telefonu to też ten model można za to pochwalić. Gorzej jeśli chodzi o aparat fotograficzny, oraz łatwość codziennego użytkowania. Ale cóż – jeśli chce się mieć telefon, który zdecydowanie się odróżnia od innych to trzeba czasem zacisnąć zęby z powodu niedogodności w użytkowaniu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)