Test taniego oczyszczacza powietrza ze smogu. Goclever Cristal Air Advanced

Pod względem smogu wyprzedzamy już nie tylko kraje europejskie, ale coraz częściej także Chiny czy Indie. Wbrew pozorom największymi trucicielami powietrza zimą nie są samochody ani fabryki. Są nimi domowe piece i kominki. Dlatego problem smogu w Polsce szybko nie zniknie. Mogą się z tego cieszyć sprzedawcy oczyszczaczy do powietrza, na które Polacy decydują się coraz częściej. Jeden z nich przetestowałem osobiście.

Test taniego oczyszczacza powietrza ze smogu. Goclever Cristal Air Advanced
Źródło zdjęć: © WP.PL | Bolesław Breczko
Bolesław Breczko

18.12.2017 | aktual.: 19.12.2017 12:44

Przy wysokich stanach stężenia pyłów PM2.5 i PM10 (są to szkodliwe i często toksyczne unoszące się w powietrzu, niewidoczne cząsteczki) zaleca się pozostawanie w domach. Tylko jeśli nie mamy centralnej klimatyzacji (która jest odpowiednio utrzymywana i serwisowana) lub oczyszczacza, to w domu oddychamy tym samym powietrzem co na zewnątrz. Tutaj lepiej mają osoby, które mieszkają na wyższych piętrach, ale to nadal małe pocieszenie. Problem smogu w domu ma rozwiązać właśnie oczyszcza Cristal Air Advanced. Jak się sprawuje?

Obraz
© WP.PL | Bolesław Breczko

Pył zawieszony PM2,5 i PM10

Mój test przypadł akurat na dość "czysty" dzień, jednak nie wpływa to na zaprezentowanie możliwości oczyszczacza od Goclever. Badaniu została poddana tylko zdolność wyłapywania cząsteczek PM2.5 oraz PM10 (producent informuje, że ten model usuwa też formaldehydy, benzeny, alergeny, wirusy, grzyby, roztocza, kurz, pyłki roślin, pleśń, sierść zwierząt, spaliny, dymy i inne szkodliwe substancje). Do pomiaru zanieczyszczenia powietrza wykorzystałem czujnik smogu dostarczony nam przez sklep czujniki-smogu.pl.

Obraz
© WP.PL

Oczyszczanie mieszkania ze smogu

Przed włączeniem oczyszczacza stężenie PM2.5 wynosiło 16,6, a PM10 – 21,0. Po włączeniu i odczekaniu 15 minut poziomy pyłu zawieszonego spadły odpowiednio do 6,8 i 8,3. Wynik imponujący przy tak krótkim czasie, jednak jest jedno "ale". Przy pracy na najwyższych obrotach (urządzenie ma trzy prędkości pracy) oczyszczacz jest bardzo głośny, emituje dźwięk na poziomi 50 decybeli. To tak jak cały czas pracująca pralka lub zmywarka. Na szczęście oczyszczacz nie działa cały czas w najszybszym trybie (o ile nie ustawimy go ręcznie). W trybie automatycznym urządzenie samo dobiera prędkość. Ta najgłośniejsza włącza się głównie na początku, aby usunąć największe zanieczyszczenia i później sporadycznie, aby utrzymać czystość powietrza.

Obraz
© WP.PL

Lekki i elegancki

Pierwsze wrażenie jakie sprawia oczyszczacz jest pozytywne. Jest elegancko wykonany i lekki. Nie powinno to dziwić, bo jego wnętrze w większości wypełniają liczne filtry powietrza pochłaniające pyły i cząsteczki. Ma to swoją dobrą stronę, jeśli jest to jedyny oczyszczacz jaki mamy w domu i musimy go często przenosić między pokojami.

- W mieszkaniach o wielu pokojach zdecydowanie lepiej sprawdza się kilka mniejszych oczyszczaczy niż jeden duży - mówi mi Robert Tytko z czujniki-smogu.pl. - Duży, nawet bardzo dobry oczyszczacz, może mieć problemy z "wypchnięciem" powietrza przez korytarze i pokoje.

Obraz
© WP.PL

Co wchodzi w skład smogu?

Zimowy smog (bo zanieczyszczenia różnią się w zależności od pór roku) to głównie tzw. pył zawieszony, czyli niewidoczne cząsteczki organiczne i nieorganiczne unoszące się w powietrzu. Może zawierać substancje toksyczne, toksyny, metale ciężkie i substancje rakotwórcze (jak np. benzo/a/piren). Dzieli się on na dwie wartości: cząsteczki o średnicy do dwóch i pół mikrometra i do dziesięciu mikrometrów (PM2.5 i PM10). Według WHO długotrwałe wystawienie na działanie tych pyłów wpływa negatywnie na długość życia, zwiększa ryzyko chorób układu oddechowego, chorób alergicznych, astmy i innych. Dlatego warto zadbać o jakiś sposób ochrony przed smogiem.

Obraz
© WP.PL

Tani i skuteczny oczyszczacz powietrza

Oprócz oczyszczania powietrza urządzenie ma funkcje jonizowania powietrza i lampy UV zabijającej drobnoustroje, a także timer, który pozwala zaprogramować wyłączenia urządzenia. Oczyszczacz Goclever nie ma za to funkcji nawilżania powietrza. Jego wysuszanie jest skutkiem ubocznym oczyszczaczy. Może to przeszkadzać osobom wrażliwym na takie warunki. Cristal Air Advenced jest ciekawym rozwiązaniem dla osób poszukujących tańszych urządzeń, które chcą chronić się przed cichym zabójcą jakim jest smog.

wiadomoścismoggoclever
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)