Test przeglądarki Google Chrome 11 - 40% szybciej!

Test przeglądarki Google Chrome 11 - 40% szybciej!

02.05.2011 14:36, aktual.: 22.09.2011 15:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Podobno jest jeszcze szybszy i jeszcze lepszy. Tym razem dodano funkcję rozpoznawania mowy, odświeżono logo oraz standardowo już - zwiększono wydajność

Google przyzwyczaiło nas już do częstych stabilnych wydań przeglądarki Chrome. Edycja oznaczona numerem 1. pojawiła się w Sieci 7 tygodni po premierze 10-tki. Co nowego? Nowe, odświeżone, dużo prostsze logo i bardzo istotna rzecz - obsługa rozpoznawania głosu przez HTML - bez dodatków zewnętrznych pluginów jak Adobe Flash.

Co to dla nas oznacza? Dużo prostszą obsługę Tłumacza Google i jest szansa, że inne witryny również zainteresują się rozpoznawaniem głosu. Od teraz nie musimy ręcznie wpisywać słów/zdań, które chcemy przetłumaczyć - wystarczy nacisnąć przycisk i je wypowiedzieć. Aby nie było tak cudownie, obecnie rozpoznawanie mowy działa tylko w języku angielskim. Jak to wygląda w akcji widzicie na poniższym obrazku.

Obraz
© (fot. via chip.pl)

Tłumacz Google oferuje też możliwość odsłuchania przetłumaczonego tekstu. Wystarczy kliknąć na przycisk Słuchaj - ta funkcja działa również po polsku. Google stworzył "Easter egga", dzięki czemu Chrome może zacząć... beatboxować. Wystarczy ustawić tłumaczenie z niemieckiego na niemiecki i w pole tłumaczenia wpisać "pv zk pv pv zk pv zk kz zk pv pv pv zk pv zk zk pzk pzk pvzkpvpvzk kkkkk bsch". Przycisk Słuchaj w magiczny sposób zamieni się w Beatbox i wtedy możemy poznać prawdziwe możliwości Chrome.

Obraz
© (fot. via chip.pl)

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Targi CeBIT 2011, czyli nowości z przyszłości"

Jeszcze lepsza wydajność

Chociaż Google nie chwali się oficjalnie lepszą wydajnością Chrome 11. postanowiliśmy przeprowadzić zestaw standardowych benchmarków. Poniżej kilka wybranych wyników.

Obraz
© Kliknij, aby powiększyć (fot. via chip.pl)

Kraken jest testem Mozilli i bada wydajność JavaScript. Wynik jest zaskakujący, bowiem Chrome 1. jest zauważalnie szybszy od edycji 10 i wyprzedził nawet przeglądarkę Firefox 4.0. Jak się okazuje Google uaktualnił w przeglądarce silnik V8 odpowiedzialny właśnie za działanie JavaScript. Efekty są zadowalające.

Obraz
© Kliknij, aby powiększyć (fot. via chip.pl)

GUIMark2 jest testem HTML5 korzystającym z możliwości procesora GPU. Wynik Chrome 11 jest minimalnie lepszy od poprzedniej edycji. Test został przeprowadzony po włączeniu akceleracji sprzętowej. Należy ją aktywować ręcznie wpisując w pasek adresu about:flags i zaznaczając opcję Kanwy 2D przyspieszane z użyciem procesora GPU.

Tutaj dla odmiany Chrome 1. osiągnął minimalnie gorszy wynik od Chrome 10. Pomimo tego przeglądarka Google oraz Opera są dużo szybsze od pozostałych aplikacji. Dla przypomnienia - Peacekeeper również testuje JavaScript.

Wygląda na to, że programiści mają jeszcze nieco pracy przed sobą. Poniżej wyniki testu LucidChart. Jest to aplikacja internetowa służąca do tworzenia różnego rodzaju diagramów i wykresów.

Obraz
© Kliknij, aby powiększyć (fot. via chip.pl)

Dlaczego Chrome wypadł tak słabo? To wina... włączonej akceleracji, która poprawia wyniki w pozostałych testach. Po wyłączeniu tej funkcji wynik wraca do normy, którą jest aż 7. fps.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Targi CeBIT 2011, czyli nowości z przyszłości"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)