Test odtwarzacza i amplitunera Cambridge Audio
05.02.2010 14:14
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Cambridge Audio oferuje wiele niedrogich produktów wysokiej jakości, co jest dość istotne, biorąc pod uwagę fakt, że budżety wielu konsumentów ostatnio znacznie się skurczyły. Dotychczas budżetowe urządzenia oferowane przez Cambridge Audio były zazwyczaj pełnowymiarowymi komponentami o dość tradycyjnej specyfikacji i standardowych funkcjach. Dlatego też chcąc zmodernizować zarówno wygląd, jak i funkcjonalność swoich tanich urządzeń, Cambridge zaprezentowało niedawno serię Sonata.
Obejmuje ona recenzowany tu amplituner DR3. (można też wybrać jego tańszą wersję z tunerem AM/FM zamiast modułu DAB/FM – AR30) i odtwarzacz CD CD30 plus odtwarzacz DVD DV30 i stację dokującą iPoda DD30, dorzucaną za darmo, jeśli ktoś kupi amplituner i DV30 lub CD30.
Zakres cenowy sugeruje, że Cambridge Audio wcale nie stara się zaoferować najtańszych na rynku komponentów mikro. I rzeczywiście, lektura dokumentacji pozwala stwierdzić, że jakość dźwięku była dla twórców tych urządzeń priorytetem. Można się zastanawiać, co takiego udało się osiągnąć za tak niewielkie pieniądze, ale trzeba pamiętać, że mamy do czynienia z ludźmi, którzy dali nam DacMagic –. prawdopodobnie najbardziej wychwalany produkt w cenie poniżej 2000zł w tym stuleciu.
Chociaż CD30 nie wyposażono w takie znane z DacMagic rozwiązania, jak specjalnie zaprojektowane filtry cyfrowe, to wykorzystuje dość zaawansowany układ DAC, przyzwoite obwody analogowe oraz prawdziwy transport audio. Dodatkowo zasilacz to model impulsowy, a do dyspozycji mamy obydwa rodzaje wyjść cyfrowych.
DR30 jest wyposażony w tradycyjny zasilacz analogowy z transformatorem toroidalnym, co zapewnia odpowiednie zasilanie stopnia wyjściowego z dyskretnymi tranzystorami umieszczonymi na wewnętrznym radiatorze. Cambridge Audio podaje moc znamionową na poziomie 40W, co odpowiada naszym ustaleniom. Jednak moc szczytowa jest momentami lub w przypadku pojedynczych kanałów znacznie wyższa. Za część radiową odpowiada niewielki moduł DAB/FM. Zestaw złączy obejmuje trzy wejścia liniowe plus dedykowane gniazdo stacji dokującej DD30. Na przednim panelu znajduje się dodatkowe wejście dla odtwarzacza MP3 oraz wyjście słuchawkowe. Całość uzupełniają wyjście magnetofonowe oraz wej./wyj. subwoofera.
JAKOŚĆ DŹWIĘKU
Oczywiście jakość dźwięku tego systemu nie osiąga hi-endowych standardów, ale jak na swoją cenę okazuje się on bardzo sprawny. Najbardziej zaskakująca jest jego umiejętność generowania wrażenia dużej skali, łącznie z uderzającą dynamiką, pełnym zakresem obsługiwanych częstotliwości oraz obrazem muzycznym rozciągniętym we wszystkich kierunkach. Czegoś takiego zazwyczaj nie spodziewamy się po sprzęcie budżetowym. I nie chodzi tu o niewielkie rozmiary tych urządzeń, gdyż wiele hi-endowych firm pakuje swoje produkty w małe obudowy, ale to, że tak wysoką jakość można uzyskać, stosując tak proste i tanie elementy.
Są jednak granice, jak chociażby absolutny poziom głośności. Napędzając lubiące dużą moc kolumny, DR3. miał wyraźne problemy z reprodukcją dynamicznych szczytów w nagraniach orkiestrowych, chociaż w spokojniejszych fragmentach zachowywał wysoki standard zarówno jeśli chodzi o atak, jak i szczegółowość. Niski bas nie ma tak solidnego charakteru, jak ten z najlepszych wzmacniaczy ze średniej półki, a góra pasma potrafi być miejscami krucha i nazbyt ostra, jednak średnica okazuje się bardzo neutralna i pełna muzycznych detali. Rozdzielenie CD30 i DR30 pokazuje, że oba urządzenia prezentują wyrównany poziom. Bas odtwarzacza CD jest nieco solidniejszy niż wzmacniacza, ale ogólna prezentacja zanadto się nie różni.
Moduł radia DAB działa sprawnie i zapewnia wyraźnie lepszą jakość niż FM. Dźwięk jest czysty i pozbawiony elektronicznych zakłóceń, chociaż rzecz jasna nie dorównuje jakością dedykowanym tunerom.
Stacja dokująca iPoda DD30 działa dobrze i wydaje się wydobywać wszystko co najlepsze z przenośnej muzyki, chociaż system potrafi na tyle wejrzeć w jej głąb, że kompresja danych staje się wyraźnie słyszalna. WERDYKT
ZA
Niewielkie wymiary, spokojny, nowoczesny design, współpraca z iPodami, bardzo duże możliwości jak na taką cenę tego zestawu.
*PRZECIW *
Nie oczekujmy od tego systemu jakości dźwięku, jaki oferują znacznie droższe konstrukcje.
PODSUMOWANIE
Atrakcyjny system oferujący przyjemne połączenie funkcjonalności i wysokiej jakości dźwięku przy zachowaniu niewielkich rozmiarów i niskiej ceny.
OCENA OGÓLNA HI-FI CHOICE (w skali 1 do 5)
4
CENA: 1.14. zł (odtwarzacz CD); 1.849 zł (amplituner)
*NAJWAŻNIEJSZE CECHY: *
Wymiary: (SxGxW) Odtwarzacz CD30 27 x 28,5 x 6,7cm, Waga 2,3 kg, cyfrowo analogowy WM8716, Wyjścia cyfrowe S/PDIF coax oraz Toslink, Automatyczne włączenie odtwarzacza po wyborze źródła w amplitunerze;
Amplituner AR30: Wymiary (SxGxW) 27 x 28,5 x 6,7 cm, Moc 40W na kanał (8 Ohm), Dedykowana stacja dokująca do iPoda wyposażona w system quasi-różnicowej redukcji szumu, Odbiornik AM / FM z systemem RDS, Wyjście na subwoofer, Wejście przelotowe subwoofera w kanale LFE z odtwarzacza DVD, Wejścia AUX z możliwością nazwania przez użytkownika.
wydanie internetowe www.hfc.com.pl