Test narkotykowy na smartfona. W kilka sekund rozpozna narkomana
17.06.2013 12:03, aktual.: 17.06.2013 14:26
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Studenci Politechniki Gdańskiej opracowali aplikację na smartfony
pozwalającą sprawdzić, czy ktoś jest pod wpływem narkotyków. Modern Drug Test zostanie zaprezentowany
podczas tegorocznego światowego finału konkursu technologicznego Imagine Cup.
Imagine Cup, organizowany przez firmę Microsoft, to największy na świecie konkurs technologiczny dla studentów. W tym roku finał odbędzie się w dniach 8-1. lipca w Petersburgu (Rosja). Zespół z Politechniki Gdańskiej - WeRule - będzie jedną z trzech polskich drużyn, które w nim wystartują. Poza tym do Rosji pojadą: drużyna TapBoarders z Poznania i zespół FRONT z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.
Jak działa aplikacja gdańskich studentów? "Badanie opiera się na analizie oka, a następnie wykrywaniu w nim anomalii spowodowanych zażyciem narkotyków. Całość jest niezwykle prosta w obsłudze. Jedyne, co jest potrzebne do wykonania pomiaru, to telefon z wgraną aplikacją, który następnie należy przyłożyć do oka. Cały proces trwa kilka sekund, co w porównaniu z dotychczasowymi testami narkotykowymi jest bardzo dobrym wynikiem. Aplikację można wykorzystywać wielorazowo" - wyjaśnia Karol Stosik, reprezentant drużyny z PG.
Aplikacja analizuje również kolor białek ocznych i ocenia rozmiar źrenicy w zależności od panujących wokół warunków, w tym reakcji na bodziec świetlny. "Pracujemy również nad kolejnymi metodami weryfikacji" - podkreślają zgodnie innowatorzy.
"Czujemy się wyróżnieni i szczęśliwi, że możemy reprezentować nasz kraj na arenie międzynarodowej" - mówią członkowie drużyny WeRule.
Jak poinformowało biuro prasowe PG, Karol Stosik, Paweł Nowakowski i Mateusz Nowak tworzący drużynę WeRule na co dzień studiują na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki. Stosik w ubiegłym roku zajął drugie miejsce na Imagine Cup w Australii z aplikacją ZZ Braille Reader, która pozwala osobom niewidomym czytać na telefonie e-booki, notatki i wszelkiego rodzaju teksty.
Źródło: PAP, SW, WP.PL