Test na koronawirusa. Jak przygotować się do badania? Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia

Test na koronawirusa. Ministerstwo Zdrowia wydało zalecenia
Test na koronawirusa. Ministerstwo Zdrowia wydało zalecenia
Źródło zdjęć: © YouTube

20.10.2020 19:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ministerstwo Zdrowia wydało zalecenia dla osób, które będą wykonywały test na obecność koronawirusa. Resort wyjaśnia, że co najmniej dwie godziny przed badaniem, nie powinno się jeść, pić i przyjmować leków. Poniżej pełna lista zaleceń.

Ministerstwo Zdrowia przypomina za pośrednictwem Twittera, jak przygotować się do badania w kierunku wykrycia koronawirusa w mobilnym punkcie pobrań.

Resort informuje, że co najmniej dwie godziny przed pobraniem wymazu na obecność wirusa SARS-COV-2, nie powinno się:

 • pić
 • jeść
 • palić papierosów
 • przyjmować leków
 • myć zębów
 • płukać jamy ustnej i nosa
 • żuć gumy

Skierowanie na wykonanie testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 może wydać lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, bez konieczności bezpośredniego kontaktu z pacjentem. Specjalista może zlecić wykonanie badania na podstawie teleporady, jeśli stwierdzi, że u pacjenta pojawiły się typowe objawy choroby COVID-19. Zaliczane są do nich m.in. gorączka, duszności oraz utrata węchu lub smaku.

Do mobilnego punktu pobrań (drive thru) należy udać się samochodem. W aucie powinna przebywać wyłącznie osoba, która będzie miała wykonywany test. Ważne, aby zabrała ze sobą dokument ze zdjęciem oraz numerem PESEL. Wyniki testu zostaną przekazane na Internetowe Konto Pacjenta oraz do lekarza, który zlecił badanie.

W całym kraju jest obecnie 497 mobilnych punktów pobrań.

Osoby, które nie mogą udać się samochodem do punktu pobrań, powinny poinformować o tym swojego lekarza. Ten skontaktuje się z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną i zleci przeprowadzenie badania w domu pacjenta.

Co oznacza wynik testu? Resort wyjaśnia

Po zalogowaniu się na Internetowe Konto Pacjenta, pojawi się jeden z czterech komunikatów:

 • Negatywny – wynik ujemny testu. Oznacza to, że nie wyryto koronawirusa SARS-CoV-2. Należy zachować wówczas dotychczasowe środki ostrożności i higieny.
 • Pozytywny – wynik dodatni testu. Potwierdza obecność koronawirusa. Pacjent oraz osoby, z którymi miał kontakt, powinny zastosować się do zasad kwarantanny.
 • niediagnostyczny – oznacza to, że próbka jest niezdatna do badania i należy ponownie wykonać test.
 • nierozstrzygający – wynik jest na granicy analitycznej czułości testu, wymaga zbadania kolejnej próbki pobranej od pacjenta po 24-48h.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (6)
Zobacz także