Test Acer Iconia Tab A500 - godny konkurent iPada

Test Acer Iconia Tab A500 - godny konkurent iPada

Test Acer Iconia Tab A500 - godny konkurent iPada
Źródło zdjęć: © zdjęcie producenta
22.06.2011 11:04, aktualizacja: 05.01.2012 13:41

Do tej pory na rynku tabletów był tylko jeden władca - iPad 2. Z każdym miesiącem pojawia się jednak coraz więcej pretendentów do tronu. Jedną z najciekawszych alternatyw dla tabletu Apple zaprezentowała firma Acer. Mieliśmy okazję sprawdzić przez dłuższy czas, jak sprawdza się tablet Acer Iconia Tab A500 i trzeba przyznać, że zostaliśmy pozytywnie zaskoczeni

Tablet do redakcji dotarł w estetycznym, kartonowym pudełku. W środku oprócz samego tabletu znajdziemy ładowarkę z dwiema wymiennymi końcówkami, szmatkę do wycierania ekranu z odcisków palców, pakiet instrukcji oraz kabel micro USB, którym podłączymy tablet do komputera. Właściwie zestaw jest kompletny, choć jeśli zabieramy tablet ze sobą w podróż, konieczne może być dokupienie pokrowca.

Samo urządzenie dostępne jest w kilku wersjach, różniących się obecnością modemu 3G, ilością wbudowanej pamięci oraz oczywiście ceną. My testowaliśmy model bez obsługi sieci 3G, z wbudowaną pamięcią o pojemności 3. GB. Cena opisywanej przez nas wersji wynosi 1799 zł, ale należy zaznaczyć, że jest to wartość sugerowana przez producenta – zazwyczaj możemy znaleźć bardziej atrakcyjne oferty.

Atrakcyjny, solidny wygląd

Producenci tabletów przyzwyczaili nas, że ich urządzenia są zazwyczaj wykonane solidnie i jednocześnie na tyle atrakcyjnie, by nie odstraszać swoim wyglądem naszych znajomych. To zrozumiałe i jak najbardziej słuszne podejście, w końcu tablet to urządzenia, które trzymamy na widoku, więc nie powinno być szpetne i podobnie jak telefon, musi wytrzymać intensywną eksploatację.

Obraz
© Nowy system Google oferuje większe widżety, niż wersja dla smartfonów (fot. Acer)

Acer Iconia Tab A50. nie odbiega od tych standardów. Obudowa wykonana jest głównie ze szczotkowanego aluminium, poza bokami oraz częścią wokół ekranu, które wykonane są z plastiku, należy jednak zaznaczyć, że jest to plastik dobrej jakości. Po około 2 tygodniach użytkowania, nie da się zauważyć żadnego trzeszczenia czy innych oznak złego spasowania elementów obudowy. Wymiary tabletu to 260 x 177 x 13,3 mm przy wadze około 700 g. Urządzenia konkurencji o podobnej przekątnej ekranu mają zbliżone wymiary, choć są przy tym nieco lżejsze. Podczas dłuższej podróży, model A500 zaczyna nieco ciążyć w dłoniach, ale do codziennej pracy, kiedy możemy sobie zrobić przerwę, tablet Acera nadaje się doskonale.

Przednią część obudowy zajmuje ekran o przekątnej 10,1 cala, oferujący rozdzielczość 128. x 800 pikseli. Obok ekranu umieszczono obiektyw przedniej kamery o rozdzielczości 2 MP. Niestety, podobnie jak całej konkurencji, tak i Acerowi nie udało się uniknąć problemu odcisków palców na ekranie. No ale dopóki nie zostaną wymyślone ekrany dotykowe, odporne na ślady użytkowania, dopóty będziemy musieli zaprzyjaźnić się ze ściereczką do ich przecierania.

W przeciwieństwie do głównego konkurenta, czyli iPada 2. tablet Iconia Tab A500 wyraźnie przeznaczony jest do używania go w poziomie, na co wskazuje umieszczenie na jednym z dłuższych boków obudowy specjalnego gniazda, które pozwala podłączyć zewnętrzną klawiaturę lub stację dokującą. Na przeciwległym boku, czyli na górze tabletu, umieszczono przycisk sterowania głośnością, który działa poprawnie, choć mógłby być odrobinę mniej toporny w użyciu. Obok niego znajduje się przełącznik, blokujący automatyczne obracanie ekranu oraz zaślepka, która skrywa gniazdo kart microSDHC.

Na jednym z krótszych boków znajdziemy przycisk włączający urządzenie, gniazdo słuchawkowe Jack 3,5 mm oraz - miła niespodzianka - złącze mini HDMI, które pozwala podłączyć tablet do większych ekranów, jak choćby telewizor. Niestety kabel mini HDMI nie jest dołączany do zestawu. Na przeciwległym boku umieszczono gniazdo zasilacza, małą dziurkę, która z pomocą igły pozwoli zresetować urządzenie oraz dwa porty USB –. normalny 2.0 oraz micro USB. Ten pierwszy pozwala na podłączenie zewnętrznego dysku lub pendrive’a i zwiększenie w ten sposób pojemności tabletu, a drugi pozwala połączyć urządzenie z komputerem.

Obraz
© Specjalne złącze pozwala podłączyć tablet do stacji dokującej lub połączyć go z dedykowaną klawiaturą (fot. Acer)

Tył obudowy zawiera obiektyw drugiej kamery –. tym razem o większej rozdzielczości 5 MP, ale wyposażonej w autofocus i lampę błyskową w postaci diody LED. Aparat umieszczono w lekkim zagłębieniu, co dodatkowo chroni go przed zarysowaniami. Na dole znajdują się również dwa głośniki zapewniające dźwięk stereo. Trzeba jednak szczerze przyznać, że jakość dźwięku w Acer Iconia Tab jest tylko poprawna, jednak w zupełności wystarczająca do codziennej pracy.

Wydajne wnętrze

Sercem urządzenia jest nowoczesny, dwurdzeniowy procesor Nvidia Tegra 2. taktowany z częstotliwością 1 GHz. Praca tego układu wspierana jest przez 1 GB pamięci RAM. Dane przechowywane są w pamięci o pojemności 32 GB, co powinno w zupełności wystarczyć, choć można ją rozszerzyć o kolejne 64 GB za pomocą kart microSDHC. Testowany przez nas tablet nie oferuje obsługi sieci 3G, jedynie Wi-Fi w standardach 802.11 b/g/n. Oczywiście z wielu funkcji urządzenia można korzystać bez dostępu do sieci, jednak nie oszukujmy się – nie do tego został tablet stworzony. Iconia Tab A500 posiada również akcelerometr, który poza wykrywaniem położenia ekranu podczas obracania tabletu w dłoniach, świetnie sprawdza się choćby w grach. Do tego znajdziemy tu również czujnik oświetlenia, elektroniczny kompas, moduł Bluetooth oraz GPS. Jak więc widać, poza brakiem funkcji 3G (choć możemy kupić droższy model z taką funkcjonalnością), ciężko testowanemu urządzeniu zarzucić jakieś braki sprzętowe.

Obraz
© Przycisk zmiany głośności mógłby być bardziej "miękki". Poniżej tego przycisku znajduje się blokada obracania ekranu (fot. Acer)

System operacyjny - dedykowane rozwiązanie od Google Acer Iconia Tab A50. jest jednym z pierwszych tabletów, w których został zainstalowany system operacyjny Google Android 3.0 Honeycomb, stworzony specjalnie z myślą o tego typu urządzeniach. Trzeba przyznać, że najnowsze dziecko Google stanowi ogromną zaletę modelu A500, a jednocześnie jest jego piętą Achillesową.

Przede wszystkim musimy zaznaczyć, że zastosowana konfiguracja sprzętowa sprawdza się wręcz wyśmienicie, wszystko działa płynnie, świetny ekran pozwala wykorzystać możliwości układu Nvidii i daje bardzo kolorowy, ostry i niezwykle wyrazisty obraz, jednocześnie zachowując szerokie kąty widzenia. W naszej ocenie obraz wyświetlany przez tablet Acera jest nawet lepszy, niż w iPadzie, a jednocześnie działanie systemu operacyjnego jest równie płynne. Oczywiście, jeśli otworzymy kilka aplikacji działających w tle lub kilka stron internetowych, przeładowanych elementami Flash, zauważymy spowolnienie pracy systemu, ale tego ciężko uniknąć, a jednocześnie spowolnienie nie jest na tyle duże, by przeszkadzało w korzystaniu z urządzenia.

Różnice w porównaniu z wersją Androida dla smartfonów nie są zbyt wielkie, ale za to rzeczywiście ułatwiają korzystanie z tabletu. Przede wszystkim dostajemy dedykowane widżety, jak na przykład widok ulubionych stron przeglądarki lub duży zegar. Na razie jeszcze dodatków tego typu, przystosowanych do tabletów, jest stosunkowo niewiele, ale ta sytuacja z pewnością się zmieni - w końcu Honeycomb to bardzo młoda wersja systemu.

Obraz
© Obiektyw aparatu w modelu A500 jest schowany w lekkim zagłębieniu, by uniknąć zarysowań (fot. Acer)

Multimedialny kombajn, po kilku zmianach

W systemie operacyjnym znajdziemy oczywiście odtwarzacz multimediów, ale w tym wypadku szybko da nam się we znaki jedna z największych wad nowego rozwiązania Google - Android Honeycomb nie pozwala na odtwarzanie najpopularniejszych formatów plików wideo jak AVI czy DIVX. Na szczęście, sytuację tę pozwala szybko naprawić, zawierający nieprzebrane morze aplikacji, sklep Android Market, gdzie za darmo pobierzemy odpowiednie kodeki, które pozwolą nam oglądać na tablecie filmy. Mówiąc o filmach, urządzenie bez problemu radzi sobie z odtwarzaniem materiałów w jakości HD, a po podłączeniu do telewizora przez złącze miniHDMI, będziemy mogli cieszyć się filmami w jakości Full HD, wyświetlanymi na dużym ekranie.

Oczywiście mamy również możliwość słuchania za pomocą tabletu muzyki z plików zapisanych w najpopularniejszych formatach, jak MP3 czy WMA. Ponownie, nawet jeśli jakiś format nie jest odtwarzany, zawsze możemy poszukać w Android Market odpowiednich kodeków. Niestety głośniki, zamontowane w tablecie nie zostały stworzone do zapewniania niezapomnianych wrażeń słuchowych. Działają one poprawnie, ale do słuchania muzyki, zdecydowanie polecamy podłączyć do tabletu osobne słuchawki.

Obraz
© W odtwarzaczu multimediów brakuje zainstalowanych wstępnie kodeków - trzeba je będzie pobrać z Android Market (fot. Acer)

Po połączeniu systemu w tablecie z naszym kontem Google, biblioteka zdjęć zostanie automatycznie zsynchronizowana z naszym kontem Google Picassa, o ile takie posiadamy. Powoduje to, że wszystkie zdjęcia, które umieścimy w sieciowej usłudze Google, będziemy mogli przeglądać na ekranie Acer Iconia Tab A500. Ciekawostką jest, że galerie zdjęć możemy przeglądać na dwa sposoby – klasycznie, jak we wszystkich urządzeniach z ekranem dotykowym, przesuwając palcem do następnego lub poprzedniego zdjęcia lub w nowy sposób - przechylając tablet, tak jakbyśmy przerzucali strony prawdziwego albumu ze zdjęciami.

Przeglądanie sieci i gry - rewelacja

Google, tworząc wersję Androida dla tabletów, dostosował również do tych urządzeń przeglądarkę. Wszystko działa tutaj bardzo płynnie, strony wczytują się szybko i dostajemy obsługę technologii Flash czy zakładek. Naszym zdaniem, przeglądarka internetowa i samo wrażenie z surfowania za pomocą Acer Iconia Tab A50. są jednymi z najlepszych, jeśli nie najlepszymi rozwiązaniami na rynku.

Pozostając przy rozwiązaniach robiących wrażenie, warto wspomnieć o obsłudze przez Iconia Tab A50. gier, które wyglądają wprost bajecznie na 10,1-calowym ekranie. Jednocześnie wiele tytułów wykorzystuje wbudowany w tablet akcelerometr, dzięki czemu możemy na przykład ścigać się, kręcąc tabletem niczym kierownicą samochodu. Producenci gier chwalą się, że jakość grafiki oraz przyjemność, płynąca z rozrywki dorównuje wrażeniom znanym z konsol przenośnych. Podczas, gdy zgodzimy się z częścią o przyjemności z grania, to grafice jeszcze odrobinę brakuje do konsolowych konkurentów, choćby z Sony PSP Go, ale gry na tablety bardzo szybko gonią konkurencję.

Obraz
© Złącze miniHDMI pozwala podłączyć tablet do telewizora i oglądać filmy Full HD na dużym ekranie (fot. Acer)

Czas pracy na baterii

Mogłoby się wydawać, że 10,1-calowy tablet o niezłych parametrach, będzie działał krótko na baterii. Tymczasem Acer mile nas zaskoczył. Iconia Tab A50. przy codziennym oglądaniu filmów, przeglądaniu sieci i graniu w gry, wszystko oczywiście z włączonym cały czas modułem Wi-Fi, wytrzymała na baterii około 3 dni. Jeśli tabletu będziemy używać głównie jako urządzenia do przeglądania sieci lub sporadycznego umilania sobie czasu grami, możemy nie ładować urządzenia nawet przez tydzień.

Obraz
© Umieszczone z tyłu głośniki nie oferują najlepszej na rynku jakości, ale w zupełności wystarczają do codziennej pracy (fot. Acer)

Podsumowanie

Acer Iconia Tab A50. to świetna propozycja dla każdego, kto zastanawia się nad kupnem tabletu. Jest to naprawdę godny konkurent dla iPada 2. Acer wykonał świetną robotę tworząc ten sprzęt, jedyne do czego tak naprawdę moglibyśmy się przyczepić to jakość zastosowanego aparatu oraz głośników - oba elementy jednak nie rażą, są po prostu przeciętne. Z kolei Google również stanęło na wysokości zadania i stworzyło wydajny i przyjemny w obsłudze system operacyjny, który po kilku aktualizacjach i naprawieniu niewielkich niedociągnięć może stać się najlepszym systemem dedykowanym do tabletów na świecie. Na koniec warto również podkreślić, że Acer Iconia Tab A500 charakteryzuje się bardzo dobrym stosunkiem jakości do ceny, jeśli nie potrzebujemy dostępu do sieci 3G, solidny, wart polecenia tablet możemy dostać już za około 1500 zł.

Plusy:

- dobry ekran
- wydajność
- czas pracy na baterii
- system Google Android 3.0
- cena

Minusy:

- brak kodeków wideo dla najpopularniejszych formatów
- przeciętny aparat i głośniki

Ocena:

8 / 10

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)