Terabajty danych na znaczku pocztowym!

Opracowano nowy polimer, przypominający materiał stosowany do wytwarzania hologramów, który umożliwi zgromadzenie na jednym dysku kilkadziesiąt razy więcej danych niż obecnie produkowane dyski DVD, donosi "Chemical Communications".

Terabajty danych na znaczku pocztowym!

Dyski DVD o pojemności kilku gigabajtów (np. 4,7 GB) są dla użytkowników komputerów XXI wieku tym, czym jeszcze kilka lat temu były dyskietki o pojemności nieco ponad 1 megabajta (1 MB).

Obecnie prowadzone są badania nad zupełnie nową, holograficzną technologią gromadzenia danych, która w odróżnieniu od płyt CD czy DVD (gdzie tylko powierzchnia płyty była miejscem zapisu danych) umożliwi gromadzenie danych w całej objętości materiału aktywnego płyty!

Obraz

W tym celu opracowany został przez naukowców z grupy badawczej profesora Craig'a J. Hawker'a z University of California (USA) nowy polimer, przypominający nieco materiał wykorzystywany do produkcji hologramów (trójwymiarowych obrazków, jakie można znaleźć na opakowaniach czy dokumentach tożsamości).

Układ składa się z rozgałęzionych monomerów utworzonych z 4-BBB (ang. 4-bromobenzylbromide oraz 3,5-DHDA (ang. 3,5-dihydroxybenzyl alcohol), które w odpowiednich warunkach (naświetlanie światłem o długości fali 407 nm) ulegają fotopolimeryzacji, tworząc unikatową trójwymiarową strukturę przestrzenną. Struktura ta stabilizowana jest w czasie polimeryzacji przez silnie rozgałęzione cząsteczki (dendrymery), czym różni się nowy polimer od materiałów stosowanych dotychczas w hologramach. W ten sposób, podobnie jak ma to miejsce przy rejestracji danych na płytach DVD, ulega zmianom warstwa fotowrażliwa, dzięki czemu można trwale zapisać dane. Ze względu na fakt, iż holograficzna warstwa gromadząca dane jest trójwymiarowa, można w niej zapisać wielokrotnie więcej danych niż na zwykłych płytach DVD. Naukowcy szacują, iż na holograficznej karcie pamięci wielkości znaczka pocztowego możliwe będzie zmagazynowanie nawet 1000 gigabajtów (1TB) danych! Co więcej, cały czas prowadzone są badania nad rozwojem nowej
technologii. (PAP)

Źródło artykułu:PAP
płytawiadomościdvd
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)