Terabajt pamięci w Twoim smartfonie! Tak, to możliwe

Terabajt pamięci w Twoim smartfonie! Tak, to możliwe
Źródło zdjęć: © chip.pl

29.07.2014 11:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naukowcy z Uniwersytetu Rice w Houston twierdzą, że znaleźli praktyczny sposób na dostarczenie szybkiej, niezawodnej i przede wszystkim bardzo pojemnej pamięci dla smartfonów. Bez konieczności korzystania z dodatkowych nośników, ani też trzymania danych w chmurze.

RRAM, czyli resistive random access memory (ang. rezystancyjna pamięć o dostępie swobodnym) jest pomysłem, który jest już rozwijany przez niektóre firmy. Jak to często bywa w przypadku tak dobrze rokujących wynalazków, jego produkcja jest trudnym i drogim procesem. Naukowcom z Rice udało się jednak uprościć proces, który można będzie przeprowadzać w temperaturze pokojowej z użyciem dużo niższych napięć elektrycznych.

Najważniejszą informacją dla potencjalnego użytkownika jest pojemność nośnika RRAM. Jeden, niewielki układ scalony ma legitymować się pamięcią aż 1 TB i ma być nawet 100 razy szybszy od dzisiejszych pamięci typu flash.

Niestety póki co nie wiadomo kiedy RRAM mógłby trafić do masowego odbiorcy. Temat z pewnością nie zostanie porzucony, ponieważ w ciągu najbliższych dwóch tygodni jedna z firmy zajmujących się produkcją nośników pamięci ma zawrzeć umowę licencyjną na jego produkcję. Firma chce pozostać anonimowa.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (44)
Zobacz także