Ten wkręt pochłania dźwięki. Sąsiad przestanie ci przeszkadzać

Uniwersytet w Malmo przedstawił nowy wynalazek, który może zmienić naprawdę dużo w kwestiach budownictwa. Chodzi o wkręt, który pochłania dźwięki. Szwedzki wynalazek bazuje na zastosowaniu sprężyny.

Wkręt pochłaniający dźwięk
Wkręt pochłaniający dźwięk
Źródło zdjęć: © mau.se

Niewłaściwa izolacja akustyczna może być przekleństwem. Płacz dzieci, szum ruchu drogowego, kosiarki do trawy a nawet muzyka słuchana przez sąsiada mogą w niektórych momentach doprowadzać do frustracji. Szczególnie wówczas, gdy staramy się odpocząć lub wręcz przeciwnie, skupiamy się na pracy. Wynalazek szwedzkich naukowców z Malmo pozwoli znacznie ograniczyć ilość docierających do nas dźwięków. A chodzi tu o prosty, niewielki wkręt.

Dzięki wykorzystaniu wynalazku szwedzkich naukowców, płyty gipsowo-kartonowe mogą być montowane do ścian z pominięciem warstwy o właściwościach izolacyjnych. To zaś pozwala zaoszczędzić przestrzeń w mieszkaniu, a jak wiadomo, metraż ma znaczenie.

Pochłaniające dźwięk wkręty pozwalają na zamocowanie płyt GK do drewnianych elementów znajdujących się na ścianie. Znajdujące się w nich sprężyny sprawiają, że fale dźwiękowe, przenoszone przez ściany, po drewnianych legarach, są rozbijane na wkrętach, w efekcie czego znajdujący się w pomieszczeniu ludzie nie odczuwają hałasu.

Testy laboratoryjne wykazały, że wynalazek naukowców z Malmo faktycznie działa. Udało im się obniżyć poziom hałasu o 9 decybeli, co oznacza redukcję rejestrowanego dźwięku o połowę względem standardowych wkrętów.

Model biznesowy proponowany przez wynalazców opiera się na sprzedaży praw do produkcji i dystrybucji opracowanych wkrętów.

Hakan Wernersson, który przewodniczy całemu przedsięwzięciu mówi, że obecnie jest za wcześnie, by wchodzić z nowym produktem na rynek. Jego zdaniem niezbędne jest wykonanie większej ilości próbnych projektów i zbadanie w jaki sposób wkręty sprawdzają się na co dzień. Produkcją sprzętu są jednak zainteresowane różne przedsiębiorstwa, w tym pochodzące z Ameryki Południowej i Japonii.

Źródło artykułu:WP Tech
budownictwoszwecjaakustyka
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (233)