Ten komputer ma zmienić świat

Strona głównaTen komputer ma zmienić świat
25.01.2013 10:00
Ten komputer ma zmienić świat
Źródło zdjęć: © chip.pl

W połowie 2013 roku Dell wyda na rynek komputer, który jest niewiele większy od pendrive'a, a nawet przypomina go kształtem.

Znany na razie pod nazwą "Project Ophelia", nowy komputer Della opiera się na układzie system-on-a-chip w architekturze ARM i współpracuje z ekranem każdego typu, jeśli tylko posiada on wejście USB. Może to być monitor, telewizor, a nawet urządzenie z ekranem dotykowym. Komputer potrafi wyświetlać obraz w rozdzielczości 1080p. W wyposażeniu nie zabraknie oczywiście łączności WiFi i Bluetooth, a także dwóch portów USB, więc można podpiąć zarówno klawiaturę, jak i myszkę. Dane przechowywać będziemy na 8 GB wbudowanej pamięci lub 32-gigabajtowej karcie microSD.

Sprzęt ten nie jest typowym "Cienkim Klientem". Jest czymś więcej. Urządzenie opierać się będzie na systemie operacyjnym Android 4.1 Jelly Bean. Ophelia jest też czymś więcej, niż podobne rozwiązania typu "stick PC", bowiem oferuje pełny dostęp do chmury i autorskich rozwiązań Della - będzie oferowane wraz z usługą PocketCloud, zapewniającą zdalny dostęp do pulpitu w naszym głównym komputerze PC lub Mac.

Po podłączeniu do wyświetlacza wspierającego standard MHL, Ophelia może nie tylko wyświetlać materiały w rozdzielczości Full HD, ale także czerpać moc z tegoż urządzenia. Jak dotąd na rynku jest około 20. wyświetlaczy, oferujących wsparcie dla tego stosunkowo nowego standardu. Komputer może też być podłączony przez zwykły port USB. Ophelia ma być sprzedawana w cenie poniżej 100 dolarów.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Czy wiesz ile można zarobić na filmie na YouTube?"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)