Ten implant powiększy nasze narządy. Naukowcy świętują sukces

Ten implant powiększy nasze narządy. Naukowcy świętują sukces

Ten implant powiększy nasze narządy. Naukowcy świętują sukces
Źródło zdjęć: © Boston Children Hospital
Arkadiusz Stando
11.01.2018 15:22, aktualizacja: 11.01.2018 15:57

Naukowcy z bostońskiego szpitala dziecięcego stworzyli mechaniczny implant, który jest bezpieczny dla organizmu. Rozciąga on narządy, pobudzając w ten sposób wzrost, jednocześnie prowokuje tkankę do rozwoju.

"Robot" ma na celu stopniowe rozciąganie narządów, takich jak np. przełyk, w celu ich wydłużenia. Jednocześnie stymuluje wzrost tkanki. Podczas badań na zwierzętach wykazano, że da się wydłużyć przełyk o nawet 75 proc. Najciekawszym elementem tej metody jest to, że nie trzeba do tego wprowadzać organizmu w stan uśpienia.

Obecne metody poszerzania przełyku wymagają utrzymania osoby operowanej w śpiączce farmakologicznej przez nawet kilka tygodni. Procedura jest bardzo trudna i kłopotliwa, dlatego nowy implant będzie ogromną rewolucją w tej dziedzinie.

Nowy system umożliwia pacjentowi pozostanie świadomym i pozwala normalnie się poruszać. Podczas testów naukowcy stwierdzili, że urządzenie nie wywołuje żadnego dyskomfortu. Problem w tym, że obserwacje poczynili na zwierzętach, na których testowali wynalazek. Nie daje to jednak pewności, że u człowieka efekt byłby taki sam.

Potencjalne możliwości tego implantu nie zostały jeszcze odkryte. Na razie badano tylko jedną z opcji. Urządzenie może mieć szereg różnych zastosowań.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)