Ten dom przetrwał pożary na Hawajach. Ekspert mówi, dlaczego

Ten dom przetrwał pożary na Hawajach. Ekspert mówi, dlaczego

Dom, który nie spłonął w pożarach na Hawajach
Dom, który nie spłonął w pożarach na Hawajach
Źródło zdjęć: © Getty Images
23.08.2023 11:55, aktualizacja: 23.08.2023 13:30

Lato 2023 r. mija w towarzystwie tragicznych wieści o masowych pożarach w różnych częściach świata. Głośno było m.in. o sytuacji na Maui, jednej z wysp archipelagu Hawajów. Zaskoczeniem jest jeden drewniany dom, który pozostał nietknięty, podczas gdy wszystkie budynki wokół spłonęły.

Na początku sierpnia hawajską wyspę Maui nawiedziły silne pożary. Rozprzestrzeniający się ogień niszczył całe osiedla domów. Zdjęcia z Lahainy pokazują krajobraz pełen zgliszczy. Wśród nich wyróżnia się jeden budynek, który wygląda jak nietknięty i sztucznie wstawiony w krajobraz po pożarach.

Jak podaje Business Insider, istnieją dość proste powody, dzięki którym właściciele nieruchomości nie stracili całego dobytku w wyniku pożarów. Eksperci twierdzą, że odpowiednie przygotowanie posesji może pozwolić na uchronienie się przed konsekwencjami pożarów sąsiednich terenów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

- Kiedy patrzymy na te zdjęcia, widzimy, co się spaliło. Patrzymy na samochody i domy, a pomijamy to, co nie spłonęło - powiedział Insiderowi Pat Durland, były kierownik ds. pożarów dzikich terenów, obecnie konsultant ds. łagodzenia skutków pożarów i członek zarządu organizacji non profit Hawaii Wildfire Management Organization. - Tam właśnie kryją się odpowiedzi - dodał.

Trip Millikin, właściciel ocalałego domu, był zszokowany, że budynek ocalał. Jak twierdzą, nie starali się specjalnie zorganizować przestrzeni wokół niego. Millikin twierdził, że na zdjęciu jego dom wygląda, jakby został tam wklejony przez grafika.

Pat Durland podkreśla jednak, że właściciele posesji podjęli kilka decyzji, które umożliwiły im uratowanie się przed skutkami pożaru. Przede wszystkim w odległości 1,5 metra od domu nie znajdowała się sucha ani łatwopalna roślinność, ani ściółka.

Aby uchronić się przed pożarami, należy zadbać też m.in. o czystość dachu i rynien i usuwanie przedmiotów łatwopalnych spod ganków i tarasów. Przydatne mogą być też niepalne siatki o oczkach 3 mm instalowanych na otworach wentylacyjnych prowadzących do pustej przestrzeni.

Według Durlanda ludzie nie są bezradni w temacie pożarów. Jego zdaniem "w dziewięciu na dziesięć przypadków sprowadza się to do słów: przygotowanie podwórka".

Dom kupiony przez Millikinów został przeniesiony z okolicznej plantacji na obecne miejsce w 1925 r. Jego obecni właściciele kupili go w 2021 r. i przeprowadzili jego remont. Dom jest drewniany, więc właściciele przygotowali się na ewentualność pożaru, lecz nie były to specjalne przygotowania. Wokół domu ułożono kamienie, a dach zmieniono na blaszany, dzięki czemu nie zajął się ogniem tak łatwo, jak dachy kryte palnymi materiałami, jak na przykład papa.

Karol Kołtowski, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)