Ten człowiek prawie zniszczył internet

Ten człowiek prawie zniszczył internet

Ten człowiek prawie zniszczył internet
Źródło zdjęć: © chip.pl
24.05.2013 11:27, aktualizacja: 24.05.2013 11:52

Sven Olaf Kamphuis jest oskarżony o cyberprzestępstwa na całym świecie. Ukrywał się w Hiszpanii.

Żył całkiem normalnie, żeby nie powiedzieć biednie. Ale nie można stwierdzić, że nie rzucał się w oczy. Jego kłopoty zaczęły się, gdy pod jeden ze sklepów w katalońskim Granollers podjechał wielkim, pomarańczowym mercedesem na niemieckich tablicach rejestracyjnych, którego właściciele sklepu nigdy wcześniej nie widzieli w tej okolicy na oczy. 35-letni Holender nie mówił po hiszpańsku, na każde pytanie odpowiadał "yes, yes", a w nawet najbardziej upalny dzień nosił wełnianą czapkę. Mieszkał w obskurnym mieszkaniu niedaleko Barcelony.

288769149533173907

Kamphus przez niektórych uważany jest za wroga numer jeden publicznego internetu. Jest jednym z najczarniejszych charakterów w mrocznym świecie spamu i hakerstwa. Niektórzy jednak sądzą, że jego "sława" wcale nie odzwierciedla jego uczynków i została przerysowana.

35-latek potrafił jednak zbudować wyrafinowany system komputerowy do przeprowadzenia cyberataku na tylnym siedzeniu swojego vana. Wiele wskazuje na to, że to właśnie on stoi za marcowymi atakami internetowymi, o których firma CloudFlare powiedziała, że "nieomal zniszczyły internet".

W trakcie aresztowania przez hiszpańską i holenderską policję okazało się, że Kamphus w swoim mieszkaniu miał prawdziwe centrum dowodzenia, przepełnione komputerami, kablami i innym sprzętem. Podczas aresztowania, 35-letni haker miał próbować chronić się immunitetem dyplomatycznym, twierdząc iż jest "ministrem telekomunikacji Republiki Cuberbunkru". Policjanci twierdzą, iż wcale nie żartował. To znaczy tak mu się wydawało.

Nakaz aresztowania wydawał holenderska policja, ale ataki przeprowadzone przez Kamphusa odczuły też m.in. Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Niemcy. 35-latek nie został jeszcze osądzony, a holenderskie władze teraz muszą odpierać kolejne cyberataki, przeprowadzane prawdopodobnie przez jego kolegów po fachu.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Xbox One kontra Playstation 4: porównanie sprzętu

-/sw/sw

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)