Temperatura pięciu Słońc. Udało się ją osiągnąć Chińczykom

Naukowcy przekonują, że reaktor kontrolowanej syntezy termojądrowej może stać się w przyszłości źródłem nieograniczonej energii. Jak informują Chińczycy, udało im się właśnie rozgrzać plazmę do temperatury 70 milionów stopni Celsjusza, czyli blisko pięć razy wyższej niż panuje wewnątrz Słońca.

Temperatura pięciu Słońc. Udało się ją osiągnąć Chińczykom
Źródło zdjęć: © Getty Images | NATALIE BEHRING
Adam Gaafar

07.01.2022 | aktual.: 24.02.2022 15:41

Według państwowej chińskiej agencji prasowej Xinhua, naukowcy utrzymywali wspomnianą temperaturę w tokamaku EAST (Experimental Advanced Superconducting Tokamak) przez rekordowe 1056 sekund, czyli ponad 17 i pół minuty. Ze względu na swoje możliwości EAST zyskał przydomek "sztucznego Słońca". Dla porównania temperatura wewnątrz naszej gwiazdy wynosi ok. 15 mln st. C.

"Sztuczne Słońce" na Ziemi

Należy zaznaczyć, że nie jest to jedyny rekord Chińczyków. W 2018 r. udało im się osiągnąć temperaturę 100 mln stopni Celsjusza, ale tokamak utrzymywał ją zaledwie przez 10 sekund. Z kolei w maju ub.r. EAST utrzymywał przez 101 sekund temperaturę o wartości aż 120 mln stopni Celsjusza.

Fuzja jądrowa, którą próbują odtworzyć naukowcy, jest reakcją zachodzącą wewnątrz Słońca. Jest to proces zasilający naszą gwiazdę, dlatego opanowanie go na Ziemi może dostarczyć ludzkości nieograniczoną ilość energii. Co istotne, reaktor kontrolowanej syntezy termojądrowej byłby bezpieczny i przyjazny dla środowiska, gdyż nie emitowałby szkodliwych substancji.

Ponieważ fuzja jądrowa jest procesem, który ma zapewnić ludzkości bezpieczeństwo energetyczne, ważna jest nie tylko wysokość wytwarzanej temperatury, ale również czas pracy reaktora. Ostatnie osiągnięcie Chińczyków jest zatem niezwykle ważne w kontekście prac zmierzających do urzeczywistnienia tych wizji. Jak zauważa serwis Live Science, naukowcy na całym świecie prowadzą badania w tym zakresie już od ponad 70 lat.

Przypuszcza się, że EAST będzie kosztować ponad bilion dolarów do czasu zakończenia eksperymentów w czerwcu br. Chiński tokamak jest wykorzystywany do testowania technologii dla jeszcze większego projektu – Międzynarodowego Eksperymentalnego Reaktora Termojądrowego (ITER), który ma powstać we francuskiej Marsylii. Zaletą wodoru, który będzie zużywany w procesie fuzji jądrowej jest fakt, że starczy go na Ziemi na miliony lat.

Źródło artykułu:WP Tech
wiadomościnaukatechnologia
Zobacz także
Komentarze (436)