Naukowcy ostrzegają: temperatura herbaty ma wielkie znaczenie
Picie zbyt gorącej herbaty może być bardzo szkodliwe dla ludzkiego zdrowia - ostrzega Światowa Organizacja Zdrowia.
22.03.2019 18:09
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaprezentowała interesujący raport dotyczących czynników kancerogennych. Oparty jest on na badaniach prowadzonych od 2004 roku na grupie ponad 50 tys. osób, które opublikowano w “International Journal of Cancer”. Wskazuje on, że jednym z zagrożeń dla ludzkiego organizmu jest picie… gorącej herbaty.
Oto, czym grozi picie herbaty w złej temperaturze.
Spożywanie więcej niż dwóch dużych filiżanek (ok. 700 ml) herbaty gorętszej niż 60 stopni Celsjusza to niemal 2 razy wyższe ryzyko zachorowania na raka przełyku w porównaniu do osób, które piją zimniejszy trunek. Gorący napar jest groźnym czynnikiem kancerogennym, co sugerowały już wcześniejsze badania.
W badaniach pod uwagę branych było wiele czynników, w tym używki jak papierosy, ale to picie zbyt gorącej herbaty jest wyraźne powiązanie z rakiem przełyku. Wynika to z występowania poparzeń błony śluzowej drogi pokarmowej cieczą o zbyt wysokiej temperaturze. A to powoduje zaburzenia w procesie podziałów komórkowych tkanki.
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że rak przełyku jest ósmym najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku prowadzi do śmierci ok. 400 tys. osób. Raporty wskazują, że w samych Stanach Zjednoczonych występuje u 1 na 132 mężczyzn i 1 na 455 kobiet.
Czy zatem powinniśmy zacząć obawiać się herbaty?
Nie. Herbata spożywana w “bezpiecznej” temperaturze nie jest szkodliwa, nawet gdy spożywanych jest wiele jej filiżanek dziennie. Tym bardziej, że raport mówi o 60 stopniach Celsjusza, czyli temperaturze sporo wyższej niż herbata jest zazwyczaj spożywana. Wiele zależy także od tolerancji organizmu, ale większość osób odczuwa wyraźny dyskomfort, gdy pije płyny o temperaturze zbliżonej do 50 stopni Celsjusza.
Należy pamiętać też, że wiele gatunków herbaty jest bardzo zdrowych dla ludzkiego organizmu. Pijąc je (i inne gorące trunki) warto jednak chwilę poczekać, aż temperatura spadnie do bezpiecznego poziomu.