Telewizory będą tańsze! Wielki kartel rozbity

Telewizory będą tańsze! Wielki kartel rozbity
Źródło zdjęć: © jupiterimages.com

10.12.2010 11:47, aktual.: 10.12.2010 12:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Agencja Reuters podała, że Komisja Europejska oskarżyła pięciu producentów paneli LCD o udział w zmowie cenowej. Wśród nich znalazł się potentat branży – LG oraz cztery inne firmy. Łącznie nieuczciwi...

Agencja Reuters podała, że Komisja Europejska oskarżyła pięciu producentów paneli LCD o udział w zmowie cenowej. Wśród nich znalazł się potentat branży – LG oraz cztery inne firmy. Łącznie nieuczciwi producenci będą musieli zapłacić blisko 650 mln euro kary. Co ciekawe, będąca liderem rynku firma Samsung, również brała udział w kartelu, jednak w zamian za ujawnienie całego procederu uniknie sankcji.

Agencja Bloomberg podała, że w zmowie cenowej brało udział sześć firm –. koreański Samsung i LG oraz czterech producentów z Tajwanu – Chimei Innolux, AU Optronics, Chunghwa Picture Tubes i HannStar Display. Komisja Europejska nałożyła na nieuczciwych konkurentów łącznie 648,9 mln euro kary. Sankcji uniknie jedynie firma Samsung, która ujawniła całą aferę.

Kartel trwał od października 2001r. do lutego 2006r. W tym czasie na terenie Tajwanu doszło do około sześćdziesięciu spotkań przedstawicieli sześciu nieuczciwych producentów. W hotelowych zaciszach ustalano ceny i plany dotyczące przyszłej produkcji. Wspólnie omawiano również strategie rozwoju. "Fakt, że spotkania odbywały się poza terenem Unii Europejskiej nie ma tu żadnego znaczenia" - powiedział Joaquin Almunia, komisarz UE do spraw konkurencji. Wszystkie ustalenia były niezgodne z obowiązującym prawem, a dowody wskazują, że uczestnicy kartelu mieli świadomość swojego nieetycznego zachowania.

Panele LCD są podstawowymi podzespołami wykorzystywanymi do produkcji telewizorów, monitorów komputerowych czy notebooków. Szacuje się, że w czasie trwania kartelu w samej Europie przychody z ich sprzedaży wyniosły 7 mld euro.

"Wszystkie przedsiębiorstwa, w tym również zagraniczne, działające na terytorium Unii Europejskiej mają obowiązek respektowania regulacji wspólnotowych" - powiedział Joaquin Almunia. Dodał on również, że południowo-koreańska firma Samsung, mająca pozycję rynkowego lidera uniknie sankcji dlatego, że poinformowała o istnieniu kartelu i była źródłem cennych informacji, które posłużyły do wyjaśnienia całej sprawy.

Największą karę, bo 30. mln euro, Komisja Europejska nałożyła na firmę Chimei Innolux, która powstała w marcu tego roku w wyniku fuzji Chi Mei i Innolux Display. Drugi co do wielkości producent paneli LCD na świecie – LG zapłaci 215 mln euro kary. Tajwańskie firmy AU Optronics, Chunghwa Picture i Tubes HannStar Display będą musiały zapłacić odpowiednio 116,8 mln euro, 9 mln euro i 8,1 mln euro kary.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (403)