Telewizja bez telewizora. Ile to kosztuje i jak to działa

Telewizja bez telewizora. Ile to kosztuje i jak to działa

Telewizja bez telewizora. Ile to kosztuje i jak to działa
Źródło zdjęć: © Fotolia
28.09.2017 14:48

Kolejny telewizor w domu? Po co? Wystarczy aplikacja mobilna, za pomocą której ulubione filmy lub programy można oglądać na komputerze, tablecie czy smartfonie. Gdziekolwiek jesteś - na kanapie, plaży, w pracy czy w szkole.

W 2015 roku, jak podaje GUS, odbiorniki telewizyjne posiadało 97% gospodarstw domowych, a 66 % z nich korzystało z usług dostawców telewizji płatnej, w tym operatorów sieci kablowych, satelitarnych platform cyfrowych, itd. Nasycenie rynku telewizorami jest już jednak tak duże, że ich liczba spada a nie wzrasta. W dobie dzisiejszej technologii, klasyczny telewizor z łatwością można zastąpić laptopem, tabletem lub telefonem.

Oto nowoczesna telewizja

Jak to działa? Sprawdziliśmy na przykładzie Orange Go TV, z której usług mogą skorzystać abonenci marki Orange.

Pierwszy krok to aktywowanie usługi za pośrednictwem infolinii lub przez menu dekodera tv. Jeśli mamy tablet lub smartfon wystarczy zainstalować odpowiednią aplikację. W tym wypadku z Google Play lub App Store.

Następnie trzeba wybrać na pulpicie swojego urządzenia ikonkę Orange TV Go i zalogować się korzystając z ID usługi i poufnego kodu, które są dostępne na wyciągu z umowy.

Jeśli natomiast chcemy oglądać nasze ulubione filmy lub seriale na komputerze lub laptopie wchodzimy na stronę tvgo.orange.pl i tam się logujemy – też za pomocą naszego ID i kodu.

By mieć dostęp do telewizji mobilnej wystarczy posiadać w Orange pakiet Optymalny za 39.99 zł. Miesięczna opłata za korzystanie z Tv Go wynosi 4.99 zł z Vat. Ten sam kanał telewizyjny można oglądać w tym samym czasie zarówno na ekranie telewizora, jak też na jednym urządzeniu mobilnym, a różne kanały - nawet na trzech urządzeniach. Gdy mamy telefon w sieci Orange, nie tracimy transferu danych, podczas oglądania telewizji mobilnej.

Obraz
© East News

Jak wyjaśnia Wojciech Jabczyński, Rzecznik Orange Polska – „w TV Go klienci znajdą obecnie 89 kanałów telewizyjnych (ich liczba będzie się sukcesywnie zwiększać), a także ponad 600 filmów i programów w wypożyczalni Orange. Mają też dostęp do telewizji na życzenie (catch-up TV), która umożliwia obejrzenie wybranego programu nawet do 7 dni po jego premierze w telewizji.”

Zaczynasz w domu, kończysz w drodze do pracy

Co ważne nie tylko telewizja może być dostępna na mobilnych urządzeniach, ale także usługa VOD. Orange przygotował także specjalną funkcjonalność dla użytkowników wypożyczalni, która polega na tym, że można zacząć oglądać film na przykład na komputerze, a po zatrzymaniu – można wznowić go na tablecie czy komórce w drodze do pracy.

To o tyle kuszące, że osoby, które posiadają telefon w sieci Orange, nie płacą przy korzystaniu z VOD za transfer danych.

Użytkownik w sekcji VOD ma do wyboru na kilkaset propozycji w kilkunastu sekcjach tematycznych. Są tu zarówno propozycje dla starszych i tych najmłodszych. Mamy także filmy za 3 zł, extra filmy, komedie, sensacje, dramaty a także kino polskie.

Cena za wypożyczenie to maksimum 10 zł. Ale są też filmy za 1 zł. Ta kwota obowiązuje w promocji „Środy z Orange VOD”. Tego dnia operator proponuje 10 hitów. By móc obejrzeć film za pośrednictwem internetu, łącze powinno mieć przepustowość min. 1Mb/s.

Mobilny rynek w rozkwicie

Na polskim rynku oprócz Orange, telewizję mobilną czy video na życzenie oferują również m.in. – Vectra, Cyfrowy Polsat, UPC czy NC+. I tak jak w poprzednim przypadku – oferta adresowana jest głównie do klientów danego operatora lub platformy.

Obraz
© Shutterstock.com

Vectra proponuje Serwis TV Online, oferując dostęp do kanałów telewizyjnych przez internet oraz na urządzeniach mobilnych. Z usługi mogą korzystać abonenci, którzy posiadają dowolny pakiet telewizji cyfrowej (5 różnych opcji) lub złoty pakiet telewizji analogowej (85 zł) oraz usługę dostępu do internetu z prędkością co najmniej 8 Mb/s. Abonenci mają także dostęp do VOD. Wielkość darmowego pakietu mobilnego jest uzależniony od wykupionego abonamentu.

W UPC telewizja mobilna - Horizon Go – także oferowana jest abonentom, którzy mają wykupione pakiety usług. Wszystkie funkcje Horizon Go oraz filmy i seriale na żądanie są dostępne dla posiadaczy usługi Telewizji Cyfrowej Select (60 zł miesięcznie) lub Max (80 zł miesięcznie), usługi internetowej od UPC oraz usługi dodatkowej Horizon Go. Aby móc oglądać telewizję poprzez aplikację lub stronę internetową, należy zalogować się do niej przy pomocy nazwy użytkownika i hasła z serwisu.

Cyfrowy Polsat proponuje telewizję mobilną – Cyfrowy Polsat GO dostępną w trzech koszykach abonamentowych telewizji satelitarnej. By móc oglądać telewizję na urządzeniach mobilnych, należy skorzystać z usługi dodatkowej ON THE GO. Miesięczna opłata techniczna za usługę wynosi 5 zł. Dzięki niej użytkownik ma dostęp do ulubionych treści poza dekoderem na trzech wybranych urządzeniach mobilnych jednocześnie. Cyfrowy Polsat proponuje użytkownikom pakiet w wysokości 59,99 zł. W jego zawartości znajduje się bowiem funkcja VOD – niedostępna w niższym pakiecie.

Platforma NC+ oferuje telewizję mobilną GO TV i kolekcję VOD. Jak czytamy na stronie serwisu - wszyscy abonenci mogą bezpłatnie korzystać z aplikacji nc+ GO minimum przez 3 godziny miesięcznie. Po wykorzystaniu tego limitu istnieje możliwość dokupienia dodatkowego pakietu 97 godzin w cenie 4,99 zł miesięcznie. Takiego zakupu można dokonać raz w miesiącu. Abonenci posiadający pakiet VIP+ Max (199.99 zł) otrzymają darmowy limit 744 godzin do wykorzystania w każdym miesiącu. Posiadacze pakietów Premium z Canal + (abonament od 79.99 zł do 129.99 zł) otrzymują 100 godzin miesięcznie rozrywki.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)