Telefony komórkowe niebezpiecznie rozpraszają seniorów

Telefony komórkowe niebezpiecznie rozpraszają seniorów

Telefony komórkowe niebezpiecznie rozpraszają seniorów
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
22.03.2011 14:51

Używanie telefonów komórkowych przez osoby starsze podczas przechodzenia przez ulicę może być dla nich ryzykowne

Używanie telefonów komórkowych przez osoby starsze podczas przechodzenia przez ulicę może być dla nich ryzykowne - ostrzegają naukowcy z USA na łamach pisma "Psychology and Aging".

Naukowcy z University of Illinois przeprowadzili badania wpływu używania telefonów komórkowych na zachowanie ludzi w różnym wieku w symulatorze ulicy i zaobserwowali, że ludzie starsi rozmawiając przez telefon znacząco dłużej przechodzą przez ulicę niż osoby młode również korzystające z telefonu. Ponadto osoby starsze często nie wykazywały niezbędnej ostrożności podczas wchodzenia na przejście dla pieszych.

288771603368786067
© (fot. Jupiterimages)

Badaniem objęto 1. studentów (w wieku od 18 do 26 lat) i 18 starszych ochotników (w wieku od 59 do 81 lat). Ich zadaniem było przejście przez ulice o różnym stopniu natężenia ruchu bez czynników rozpraszających, podczas słuchania muzyki lub rozmawiania przez telefon komórkowy wyposażony w zestaw słuchawkowy (nie zajmujący rąk). Wyniki badań wykazały, że osoby starsze znacznie gorzej radzą sobie z przechodzeniem przez ulice podczas słuchania muzyki i rozmów telefonicznych; studenci bezpiecznie potrafią łączyć dwie badane czynności.

We wcześniejszych badaniach wykazano, że również osoby młode są mniej ostrożne w ruchu ulicznym podczas rozmów telefonicznych jednak wówczas stawiano im o wiele trudniejsze zadania - musieli przechodzić przez dużo bardziej ruchliwe ulice.

Jak podsumowują autorzy pracy "Biorąc pod uwagę wyniki wcześniejszych i tych najnowszych badań, wszyscy piesi powinni zachowywać ostrożność podczas przechodzenia przez ulicę podczas rozmów telefonicznych - osoby starsze powinny być szczególnie ostrożne, a najlepiej prowadzić konwersacje w spokojnych i bezpiecznych warunkach".

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)