Telefony komórkowe niebezpiecznie rozpraszają seniorów
Używanie telefonów komórkowych przez osoby starsze podczas przechodzenia przez ulicę może być dla nich ryzykowne
22.03.2011 14:51
Używanie telefonów komórkowych przez osoby starsze podczas przechodzenia przez ulicę może być dla nich ryzykowne - ostrzegają naukowcy z USA na łamach pisma "Psychology and Aging".
Naukowcy z University of Illinois przeprowadzili badania wpływu używania telefonów komórkowych na zachowanie ludzi w różnym wieku w symulatorze ulicy i zaobserwowali, że ludzie starsi rozmawiając przez telefon znacząco dłużej przechodzą przez ulicę niż osoby młode również korzystające z telefonu. Ponadto osoby starsze często nie wykazywały niezbędnej ostrożności podczas wchodzenia na przejście dla pieszych.
Badaniem objęto 1. studentów (w wieku od 18 do 26 lat) i 18 starszych ochotników (w wieku od 59 do 81 lat). Ich zadaniem było przejście przez ulice o różnym stopniu natężenia ruchu bez czynników rozpraszających, podczas słuchania muzyki lub rozmawiania przez telefon komórkowy wyposażony w zestaw słuchawkowy (nie zajmujący rąk). Wyniki badań wykazały, że osoby starsze znacznie gorzej radzą sobie z przechodzeniem przez ulice podczas słuchania muzyki i rozmów telefonicznych; studenci bezpiecznie potrafią łączyć dwie badane czynności.
We wcześniejszych badaniach wykazano, że również osoby młode są mniej ostrożne w ruchu ulicznym podczas rozmów telefonicznych jednak wówczas stawiano im o wiele trudniejsze zadania - musieli przechodzić przez dużo bardziej ruchliwe ulice.
Jak podsumowują autorzy pracy "Biorąc pod uwagę wyniki wcześniejszych i tych najnowszych badań, wszyscy piesi powinni zachowywać ostrożność podczas przechodzenia przez ulicę podczas rozmów telefonicznych - osoby starsze powinny być szczególnie ostrożne, a najlepiej prowadzić konwersacje w spokojnych i bezpiecznych warunkach".