Telefony komórkowe niebezpiecznie rozpraszają seniorów

Telefony komórkowe niebezpiecznie rozpraszają seniorów
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

22.03.2011 14:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Używanie telefonów komórkowych przez osoby starsze podczas przechodzenia przez ulicę może być dla nich ryzykowne

Używanie telefonów komórkowych przez osoby starsze podczas przechodzenia przez ulicę może być dla nich ryzykowne - ostrzegają naukowcy z USA na łamach pisma "Psychology and Aging".

Naukowcy z University of Illinois przeprowadzili badania wpływu używania telefonów komórkowych na zachowanie ludzi w różnym wieku w symulatorze ulicy i zaobserwowali, że ludzie starsi rozmawiając przez telefon znacząco dłużej przechodzą przez ulicę niż osoby młode również korzystające z telefonu. Ponadto osoby starsze często nie wykazywały niezbędnej ostrożności podczas wchodzenia na przejście dla pieszych.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Badaniem objęto 1. studentów (w wieku od 18 do 26 lat) i 18 starszych ochotników (w wieku od 59 do 81 lat). Ich zadaniem było przejście przez ulice o różnym stopniu natężenia ruchu bez czynników rozpraszających, podczas słuchania muzyki lub rozmawiania przez telefon komórkowy wyposażony w zestaw słuchawkowy (nie zajmujący rąk). Wyniki badań wykazały, że osoby starsze znacznie gorzej radzą sobie z przechodzeniem przez ulice podczas słuchania muzyki i rozmów telefonicznych; studenci bezpiecznie potrafią łączyć dwie badane czynności.

We wcześniejszych badaniach wykazano, że również osoby młode są mniej ostrożne w ruchu ulicznym podczas rozmów telefonicznych jednak wówczas stawiano im o wiele trudniejsze zadania - musieli przechodzić przez dużo bardziej ruchliwe ulice.

Jak podsumowują autorzy pracy "Biorąc pod uwagę wyniki wcześniejszych i tych najnowszych badań, wszyscy piesi powinni zachowywać ostrożność podczas przechodzenia przez ulicę podczas rozmów telefonicznych - osoby starsze powinny być szczególnie ostrożne, a najlepiej prowadzić konwersacje w spokojnych i bezpiecznych warunkach".

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)