Telefony komórkowe chronią przed groźną chorobą mózgu
Długotrwałe działanie fal elektromagnetycznych emitowanych przez telefony komórkowe może wzmacniać naszą pamięć i chronić, a nawet hamować rozwój choroby Alzheimera - o swoich zaskakujących wynikach badań na myszach naukowcy z USA informują na łamach pisma "Journal of Alzheimer's Disease".
07.01.2010 | aktual.: 07.01.2010 14:21
"To dla nas zupełnie niespodziewane odkrycie, okazuje się, że wystawienie dorosłych myszy stanowiących zwierzęcy model choroby Alzheimera na działanie fal emitowanych przez telefony komórkowe, chroni ich pamięć i zabezpiecza przed rozwojem choroby" - przekonuje doktor Gary Arendash, główny autor pracy z Alzheimer's Disease Research Center na Florydzie.
W mózgu wszystkich chorych na alzheimera dochodzi do nieprawidłowego odkładania białka o nazwie amyloid beta, co powoduje powstawanie jego złogów w postaci tzw. blaszek starczych i uszkodzenia neuronów.
Naukowcy wykazali, że poddanie starych myszy chorych na alzheimera działaniu fal elektromagnetycznych pochodzących z telefonów komórkowych powoduje rozkład szkodliwych dla mózgu blaszek starczych, jak również chroni młodsze myszy przed powstawaniem złogów amyloidowych.
Badaniem objęto 9. myszy, z których większość była specjalnie genetycznie zmodyfikowana tak, żeby w starszym wieku dochodziło u nich do odkładania amyloidu beta, problemów z pamięcią i żeby zwierzęta te zachorowały na schorzenie przypominające chorobę alzheimera. Część kontrolną grupy stanowiły zdrowe myszy, bez zaburzeń poznawczych i genetycznych predyspozycji do rozwoju demencji.
Wszystkie gryzonie wystawiono na działanie pola elektromagnetycznego odpowiadającego emitowanemu przez standardowe używanie telefonu komórkowego przez dwa godzinne okresy dziennie przez czas 7 do 9 miesięcy. Zwierzaków nie wyposażono w małe zestawy słuchawkowe, zamiast tego ich klatki umieszczono w równej odległości dookoła anteny generującej sygnał, odpowiadający temu, który emituje przyłożony do ludzkiego ucha telefon komórkowy.
U myszy, z którymi eksperyment rozpoczęto kiedy zwierzęta obciążone genetycznie chorobą Alzheimera były młode (ale już dorosłe), zanim zaczęły wykazywać oznaki upośledzenia pamięci, zdolności poznawcze były chronione - gryzonie osiągały takie same wyniki w testach pamięci, jak normalne, zdrowe myszy.
Jeżeli działaniu pola elektromagnetycznego poddawano myszy z widocznymi już zaburzeniami pamięci, upośledzenie cofało się. W sytuacji kiedy fale działały na zdrowe myszy, ich pamięć poprawiała się do stanu ponadprzeciętnego, nie obserwowanego u innych gryzoni. Naukowcy szacują, że czas potrzebny do uwidocznienia pozytywnego wpływu komórek na pamięć, po przeliczeniu danych ze zwierząt na ludzi powinien być liczony w latach.
Na podstawie wyników swojej pracy, badacze sugerują, że działanie fal elektromagnetycznych może być skuteczną i nieinwazyjną metodą leczenia i zapobiegania chorobie Alzheimera u ludzi. Aktualnie naukowcy testują działanie różnych częstotliwości i nasilenia fal.
Autorzy pracy tłumaczą, że pozytywny wpływ pola elektromagnetycznego na zdolności poznawcze może być skutkiem zwiększenia aktywności mózgu, zwiększenia przepływu krwi i metabolizmu w mózgu, chociaż poznanie dokładnego mechanizmu działania fal emitowanych przez telefony komórkowe na mózg wymaga dalszych szczegółowych badań.