Telefon pomoże w leczeniu niepłodności

Telefon pomoże w leczeniu niepłodności
Źródło zdjęć: © Aneeve Nanotechnologies

20.01.2010 10:36, aktual.: 20.01.2010 14:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Podobnie jak instrumenty do pomiaru zawartości cukru we krwi zrewolucjonizowały walkę z cukrzycą, tak nowe urządzenie kalifornijskiego startupu Aneeve Nanotechnologies może wkrótce ułatwić terapię zaburzeń hormonalnych. Umieszczony w nim czujnik ma znaleźć zastosowanie między innymi w badaniach i leczeniu niepłodności, a ponadto dostarczyć lepszych danych na temat menopauzy i chorób związanych z wahaniami poziomu hormonów - pisze magazyn "Technology Review"

Aneeve to element programu technologicznego prowadzonego na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles (UCLA). W ciągu najbliższych lat ma rozpocząć się budowa niedrogich detektorów wytwarzanych z wykorzystaniem istniejących metod nadruku i atramentu z nanorurek węglowych. W efekcie powstaną nanoukłady, które w zetknięciu z naturalnym estrogenem (estradiolem)
zmieniają właściwości elektryczne i optyczne. Uzyskane dane będą następnie przekazywane drogą radiową do aparatury analitycznej.

Obraz
© Warstwa zawierającego nanorurki atramentu ma posłużyć za bazę do zbudowania czujników wykrywających poziom estrogenu i innych hormonów (fot. Aneeve Nanotechnologies)

Przeznaczone do użytku domowego proste urządzenie pozwoli kobietom stale kontrolować poziom hormonów. Zasada działania przypomina tę znaną cukrzykom: pacjent nakłuwa palec cieniutką igłą, po czym umieszcza próbkę krwi na jednorazowym pasku wykonanym z nanorurek węglowych. "Jeśli kobieta nie zachodzi w ciążę, może przez wiele miesięcy obserwować własny poziom hormonów, aby dokonać zapłodnienia w optymalnych warunkach" –. mówi szef Aneeve Kosmas Galatsis. Docelowo firma planuje budowę niewielkiego urządzenia, które dałoby się na przykład umieszczać w smartfonach. Prototyp ma być gotowy za półtora roku.

Więcej informacji o zdrowiu znajdziesz w serwisie Fitness i Zdrowie

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)