Technologia Disneya pozwoli nam "poczuć" ekrany dotykowe

Technologia Disneya pozwoli nam "poczuć" ekrany dotykowe09.10.2013 12:00
Technologia Disneya pozwoli nam "poczuć" ekrany dotykowe
Źródło zdjęć: © chip.pl

Laboratoria Disneya nie próżnują. Tym razem firma zaprezentowała technologię, dzięki której będziemy mogli poczuć fakturę obiektów wyświetlanych na ekranach dotykowych naszych osobistych gadżetów.

Technika ta polega na generowaniu mini-wibracji, które oszukają nasz zmysł dotyku na tyle, że przesuwając palcem po gładkiej powierzchni będziemy mogli poczuć jego chropowatość, fakturę, itd.

Jak na razie technologię testowano w laboratoriach Disneya i, według relacji naukowców tam zatrudnionych, mini-wibracje działają:

- _ Jeśli chodzi o dotyk, nasz mózg postrzega fakturę przedmiotu trójwymiarowego głównie na podstawie informacji uzyskiwanych przez rozciąganie się skóry na części ciała, którą dotykamy ten przedmiot. _

Algorytm stworzony przez Disneya śledzi ruch naszego palca przesuwającego się po ekranie, na którym wyświetlany jest obiekt 3. i w momencie, kiedy "dojeżdżamy" opuszkiem palca do załamania, szczeliny, etc, generuje odpowiednio skalibrowane wibracje - fałszywą informację dla naszych zmysłów.

Jak to sprawdzi się w praktyce? Prawdopodobnie już niedługo się dowiemy - według Disneya, stworzony przez nich algorytm można bez większych problemów zaimplementować do istniejących już urządzeń.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)