Tani router Wi‑Fi w szybkim standardzie 802.11ac
Edimax zaprezentował nowy model dwupasmowego (2.4 i 5GHz), bezprzewodowego routera: BR-6208AC. Wyposażone w 3 anteny o dużym zysku urządzenie może działać w 5 różnych trybach: jako router, ekspander sieci Wi-Fi, punkt dostępu, klient sieci bezprzewodowej oraz WISP (ang. Wireless Internet Service Provider).
05.08.2014 | aktual.: 05.08.2014 13:39
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W trybie WISP router tworzy bezprzewodowy most łączący nas z lokalnym dostawcą internetu, wykorzystując wbudowany moduł punktu dostępowego. W takiej konfiguracji złącza Ethernet możemy wykorzystać do podłączenia sieci lokalnej (np. kilku różnych komputerów). Przełączanie się pomiędzy trybami odbywa się za pomocą jednego kliknięcia i może być dokonane z każdego urządzenia, które znajduje się w zasięgu routera.
BR-6208AC jest kompatybilny z najnowszym i najszybszym standardem bezprzewodowego przesyłania danych: 802.11ac, jednocześnie pozostając w zgodności ze wszystkimi dotychczas stosowanymi standardami Wi-Fi (802.11a/b/g/n). Maksymalna możliwa do osiągnięcia prędkość przesyłania danych w standardzie 802.11ac dla tego urządzenia wynosi do 300Mb/s w paśmie 2.4GHz i do 433Mb/s w paśmie 5GHz.
Najnowszy model routera Edimax pozwala na stworzenie do 8 oddzielnych sieci bezprzewodowych (po 4 na każde pasmo). Po ich ustawieniu możliwe jest przypisanie użytkowników do odpowiednich grup. Jeśli router działa jako punkt dostępu, możliwe jest przypisanie różnych VLAN ID do różnych sieci, co pozwala w prosty sposób zarządzać uprawnieniami i dostępem do zasobów. Dodatkowo router umożliwia stworzenie oddzielonej od sieci podstawowej sieci typu „Gość”.
Konfiguracja routera jest intuicyjna i nie powinna sprawiać kłopotu przeciętnemu użytkownikowi komputera osobistego. Aby ją maksymalnie uprościć, wykorzystano oprogramowanie iQ Setup, pozwalające połączyć router z siecią w kilku krokach. Po ukończeniu instalacji, za pośrednictwem programu iQos możemy zarządzać ruchem przepływającym przez router, nadając priorytety poszczególnym rodzajom aktywności sieciowej (gry online, streaming wideo, używanie VoIP, sieci BitTorrent itd.).