Taki widok nie zdarza się często. Rakieta Falcon 9 pojawi się nad Polską
Serwis Nocne Niebo donosi, że w piątek nad Polską dwukrotnie przeleci rakieta Falcon 9 należąca do kosmicznej firmy Elona Muska SpaceX. Rakieta nieczęsto pojawia się nad naszymi głowami, warto więc poświęcić kilka chwil na jej obserwację. Szczególnie że na jej pokładzie, w ramach misji Transporter-11, na orbitę wyniesiony zostanie największy polski satelita - EagleEye.
16.08.2024 | aktual.: 16.08.2024 22:20
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Start Misji Transporter-11 planowano na godz. 20:19 polskiego czasu, ale ostatecznie rozpoczął się po godz. 20:56. Zgodnie z założeniami rakieta Falcon 9 wystartowała z bazy Vandenberg w Kalifornii z blisko setką satelitów na swoim pokładzie, w tym polskim satelitą EagleEye.
Falcon 9 nad Polską
Jak informuje serwis Nocne Niebo, w związku z udaną misją możemy dziś spodziewać się dwóch przelotów rakiety Falcon 9 nad naszymi głowami. Pierwszy z nich będzie widoczny od godziny 22:09 do 22:14 . Kosmiczna rakieta Elona Muska będzie zmierzać z kierunku południowo wschodniego w kierunku północnego horyzontu. Drugi z przelotów rozpocznie się o godzinie 23:44. Falcon 9 będzie zmierzał z kierunku południowo zachodniego w stronę północno zachodniego horyzontu.
Falcon 9 to dwustopniowa rakieta nośna opracowana przez SpaceX, prywatną firmę kosmiczną założoną przez Elona Muska. Rakieta jest kluczowym elementem wizji Muska dotyczącej kolonizacji Marsa i umożliwienia ludziom życia na innych planetach. Falcon 9 wyróżnia się zdolnością do pionowego lądowania, co pozwala na ponowne wykorzystanie jej pierwszego stopnia, a tym samym znaczące obniżenie kosztów misji kosmicznych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Falcon 9 jest wykorzystywany do wynoszenia na orbitę szerokiej gamy ładunków, od satelitów komunikacyjnych po zaopatrzenie dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Rakieta ma na swoim koncie liczne udane misje, w tym program Starlink, mający na celu stworzenie globalnej sieci internetowej za pomocą tysięcy małych satelitów. Falcon 9 pobił również rekordy w ilości startów w ciągu roku, udowadniając niezawodność i efektywność technologii SpaceX.