Tak wyglądał komputer Google. Zbudowali go z Lego

Tak wyglądał komputer Google. Zbudowali go z Lego
Źródło zdjęć: © Wikipedia | Christian Heilmann
Grzegorz Burtan

21.12.2017 12:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Google istnieje już 19 lat. Pomyśleć, że megakorporacja zaczynała jako projekt dwóch doktorantów z Uniwersytetu Stanforda. Z tamtych pionerskich czasów pochodzi jeden z najciekawszych artefaktów ery cyfrowej. Jaki? Obudowa zbudowana przez twórców Google z klocków Lego.

Eksponat można obejrzeć na uczelni, gdzie studiowali Siergiej Brin i Larry Page. Nie jest to jednak żaden konceptualny hołd ale efekt potrzeby, która zazwyczaj jest matką wynalazku. Podczas testowania swojego narzędzia Pagerank dwóch doktorantów potrzebowało dużej ilości wolnego miejsca, aby móc swobodnie wykorzystać swoje rozwiązanie na sieci internetowej. Wtedy jednak uniwersytet posiadał dysk o pojemności do czterech gigabajtów. Co zrobili Page i Brin?

Obraz
© Wikimedia Commons CC BY-SA | Christian Heilmann

Zbudowali z klocków duńskiej firmy obudowę do komputera, gdzie mieściło się 10 takich dysków. 40 gigabajtów w tamtym czasie było ogromną przestrzenią do wykorzystania i pozwoliło im na dalsze opracowywanie algorytmu. Efekt znamy sami. Dość powiedzieć, że w 2008 roku, po pierwszej dekadzie działania, tysiące serwerów Google zindeksowało trylion unikalnych stron.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)