Tak wyglądają najnowsze dowody osobiste

Tak wyglądają najnowsze dowody osobiste

Tak wyglądają najnowsze dowody osobiste
Źródło zdjęć: © NXP
20.08.2010 14:05, aktualizacja: 20.08.2010 14:19

Holenderski producent półprzewodników NXP poinformował w czwartek, że wytwarza chipy do nowych elektronicznych dowodów osobistych, które od 1 listopada mają być wydawane w Niemczech. Chodzi o tak zwane układy SmartMX, które można odczytywać bezstykowo w technologii NFC (Near Field Communication). Ich produkcją zajmują się zakłady firmy NXP, która powstała w 2006 roku na bazie wyodrębnionego działu półprzewodników koncernu Philips

W chipie będą zapisane: zdjęcie paszportowe, nazwisko, imię, data urodzenia, narodowość, miejsce urodzenia i adres. Na zasadzie dobrowolności można umieścić w nim dodatkowo odciski palców. Poza tym układ pozwala na przekazywanie danych przy transakcjach online, np. do bezpiecznego uwierzytelniania czy sprawdzenia pełnoletniości. W razie potrzeby na chipie da się utworzyć klucz dla podpisu elektronicznego, uprawomocnionego do użytku w Internecie.

Obraz
© (fot. NXP)

Same dowody osobiste są wytwarzane przez Drukarnię Federalną w Berlinie. "To najbezpieczniejszy dokument na naszej planecie" - zapewnia Rüdiger Stroh, prezes niemieckiego oddziału NXP. Technologia chipowa tej firmy jest również stosowana w niemieckich paszportach. Według własnych informacji NXP sprzedał dotychczas około 500 milionów chipów SmartMX, z czego 200 milionów jest używanych w e-administracji.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (269)