Tak wygląda nosorożec sprzed 30 tys. lat. Naukowcy odtworzyli jego ciało
Gdy myślimy o wymarłych zwierzętach, często do głowy przychodzą nam dinozaury. Ale nietypowe stworzenia żyły już znacznie bliższej naszym czasom. Naukowcy odtworzyli włochatego nosorożca sprzed 30 tys. lat, którego szczątki odkryto dopiero w 2015 roku
29.01.2018 12:18
Z jego szczątków udało się zrekonstruować większość ciała. Co ciekawe, jego włosy zdołały przetrwać zamrożone w ziemi. Okaz nazwano imieniem Sasha. Naukowcy nie byli w stanie ustalić płci nosorożca, a to popularne za granicą "imię unisex" - czyli nadawane i kobietom, i mężczyznom.
Naukowcy spekulują, że zwierzak miał około siedmiu miesięcy w chwili śmierci. Mimo to mierzył około półtora metra długości. Dla porównania dzisiejsze nosorożce osiągają tyle po około 1,5 roku życia. To może sugerować, że ich włochaci przodkowie rośli szybciej, a być może i osiągali większe rozmiary.
Jak wyglądało dawniej życie codzienne nosorożców? 35000-50000 lat temu klimat był chłodniejszy i bardziej suchy. Panowały bardzo dobre warunki dla gigantycznych zwierząt, ponieważ było wystarczająco dużo jedzenia.
Obecnie naukowcy nie mają zbyt wielu wskazówek, które pomogłyby ustalić, dlaczego gatunek wyginął. Istnieje wiele teorii, ale brakuje twardych dowodów, które by je potwierdzały. Póki co, pozostaje nam nacieszyć się widokiem takich zwierząt jak Sasha.