Tak wygląda nosorożec sprzed 30 tys. lat. Naukowcy odtworzyli jego ciało

Tak wygląda nosorożec sprzed 30 tys. lat. Naukowcy odtworzyli jego ciało
Źródło zdjęć: © Sakha Academy of Sciences
Arkadiusz Stando

29.01.2018 12:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Gdy myślimy o wymarłych zwierzętach, często do głowy przychodzą nam dinozaury. Ale nietypowe stworzenia żyły już znacznie bliższej naszym czasom. Naukowcy odtworzyli włochatego nosorożca sprzed 30 tys. lat, którego szczątki odkryto dopiero w 2015 roku

Z jego szczątków udało się zrekonstruować większość ciała. Co ciekawe, jego włosy zdołały przetrwać zamrożone w ziemi. Okaz nazwano imieniem Sasha. Naukowcy nie byli w stanie ustalić płci nosorożca, a to popularne za granicą "imię unisex" - czyli nadawane i kobietom, i mężczyznom.

Obraz
© Sakha Academy of Sciences

Naukowcy spekulują, że zwierzak miał około siedmiu miesięcy w chwili śmierci. Mimo to mierzył około półtora metra długości. Dla porównania dzisiejsze nosorożce osiągają tyle po około 1,5 roku życia. To może sugerować, że ich włochaci przodkowie rośli szybciej, a być może i osiągali większe rozmiary.

Jak wyglądało dawniej życie codzienne nosorożców? 35000-50000 lat temu klimat był chłodniejszy i bardziej suchy. Panowały bardzo dobre warunki dla gigantycznych zwierząt, ponieważ było wystarczająco dużo jedzenia.

Obraz
© Sakha Academy of Sciences | Anastasia Loginova

Obecnie naukowcy nie mają zbyt wielu wskazówek, które pomogłyby ustalić, dlaczego gatunek wyginął. Istnieje wiele teorii, ale brakuje twardych dowodów, które by je potwierdzały. Póki co, pozostaje nam nacieszyć się widokiem takich zwierząt jak Sasha.

Obraz
© Sakha Academy of Sciences | Anastasia Loginova
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)