Tak opisują czołgi K2. Wojsko ruszyło na ćwiczenia
"Nowoczesność, precyzja i siła - to wyróżnia czołgi K2 Black Panther" - czytamy na wojskowym portalu Polska Zbrojna. Czołgiści z 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej sprawdzali "czarne pantery" w bardzo ciężkim terenie, a do sieci trafiły zdjęcia z tych ćwiczeń.
Żołnierze z 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej ruszyli w teren czołgami K2 Black Panther już na początku lutego 2025 r. Wojsko informowało wówczas, że to pierwszy raz, kiedy ten sprzęt wyprowadzono w teren, aby sprawdzić moc czołgów i ich możliwości.
Do sieci trafiły kolejne zdjęcia, które przedstawiają te nowoczesne konstrukcje na ćwiczeniach. Przypomnijmy, że łącznie Wojsko Polskie ma już do dyspozycji 84 egzemplarze czołgów K2 Black Panther. Zastępują one m.in. poradzieckie T-72.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czołgi K2 w terenie
Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami, wojskowi zabrali czołgi K2 w trudny teren. Na zdjęciach publikowanych na portalu Polska Zbrojna widać, jak maszyny poruszają się w dużym błocie - w miejscu, gdzie wymagana jest przede wszystkim moc, aby pokonywać kolejne metry terenu. Czołgiści poznawali też możliwości K2 na kursie z obsługi wspomnianych czołgów, które opisują jako "nowoczesne, precyzyjne i silne".
Współczesne czołgi K2 Black Panther stanowią nowoczesną alternatywę dla dawnych radzieckich pojazdów T-72. Zaawansowany system automatycznego ładowania tych czołgów zapewnia znakomitą szybkostrzelność, niezależnie od zmieniających się warunków bojowych. Rozwiązanie to pozwoliło również na redukcję załogi do trzech osób, co ułatwia zachowanie obecnej struktury organizacyjnej polskich jednostek zmechanizowanych.
K2 Black Panther wyróżniają się nowoczesnym arsenałem. Ich główne uzbrojenie stanowi 120-mm gładkolufowe działo L/55, które spełnia standardy amunicji NATO. Dodatkowo, zwiększoną ochronę obronną zapewnia posiadanie karabinów maszynowych o kalibrach 12,7 mm i 7,62 mm. Dzięki jednostce napędowej o mocy 1500 KM, pojazdy te, ważące około 55 t, są w stanie rozwijać prędkość maksymalną sięgającą 70 km/h.