Tajemniczy czip iPoda - nie podłączysz innych słuchawek?

Tajemniczy czip iPoda - nie podłączysz innych słuchawek?
Źródło zdjęć: © Apple

17.03.2009 15:46, aktual.: 17.03.2009 15:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Już w momencie prezentacji nowego iPoda shuffle było jasne, że korzystanie z wszystkich funkcji odtwarzacza firmy Apple będzie możliwe tylko przy użyciu pilota wbudowanego do jego kabla słuchawkowego. Kilka podejrzliwych osób postanowiło rozebrać ten odtwarzacz trzeciej generacji na czynniki pierwsze.

Na opublikowanych zdjęciach wnętrza słuchawek widać tajemniczy chip opatrzony symbolem 8A83E3. który został uznany za moduł uwierzytelniający urządzenia. Miałby on uniemożliwiać konkurencji Apple'a sprzedawanie własnych słuchawek dla iPoda shuffle bez zgody producenta, ewentualnie bez ponoszenia odpowiednich opłat licencyjnych.

Obraz
© (fot. Apple)

Tymczasem emocje nieco opadły. Sam Apple, jak i kilku innych producentów poinformowało w rozmowie z magazynem "MacWorld", że chodzi tu wyłącznie o układ kontrolera, który odpowiada za przesyłanie do iPoda poleceń sterujących przekazywanych za pośrednictwem łącza mikrofonowego. Z podobnym mechanizmem mieliśmy do czynienia w przypadku pierwszej generacji iPhone'a. Jak podają firmy Monster Cable i V-moda, również zaprezentowane jesienią ubiegłego roku ulepszone modele iPod touch, classic i nano są już wyposażone w używaną przez iPoda shuffle opcję zdalnej obsługi.

Ten nieskomplikowany chip kontrolera daje się jednak w łatwy sposób przeprogramować. Aczkolwiek należy przypuszczać, że Apple będzie tolerował jedynie akcesoria dostawców uczestniczących w programach licencyjnych Made for iPod i Made for iPhone.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)