Tajemnicze "drzwi" na Marsie. Naukowcy wiedzą, czym są

Tajemnicze "drzwi" na Marsie
Tajemnicze "drzwi" na Marsie
Źródło zdjęć: © JPL-Caltech, MSSS, NASA
oprac. KMO

25.08.2023 14:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Od czasu lądowania na Marsie w 2012 r. łazik Curiosity eksploruje powierzchnię Czerwonej Planety i dostarcza o niej wiele cennych informacji. Wysyła również na Ziemię zdjęcia i filmy, które niekiedy potrafią zaskoczyć. Tak było w przypadku zdjęcia wykonanego przez Mastcam, na którym NASA zauważyła formację przypominającą drzwi. Naukowcom bardzo szybko udało się ustalić, czym tak naprawdę są.

Zdjęcie zostało wykonane 7 maja 2022 r., kiedy łazik Curiosity eksplorował powierzchnię Marsa w pobliżu formacji nazywanej "East Cliffs". Uwagę naukowców przykuło nietypowo wyglądające pęknięcie w skale o wysokości ok. 12 cm i szerokości 40 cm, które według NASA było podobnej wielkości, co drzwi dla psa. Eksperci bardzo szybko wyjaśnili, że nie jest to nic nadzwyczajnego, a tego typu otwarte pęknięcia są powszechne w skałach macierzystych zarówno na Czerwonej Planecie, jak i na Ziemi.

Tajemnicze "drzwi" na powierzchni Marsa

"Oczywiście, może to wyglądać jak małe drzwi, ale tak naprawdę jest to naturalny obiekt geologiczny! Może po prostu *wyglądać* jak drzwi, ponieważ twój umysł próbuje nadać sens nieznanemu" - wyjaśniał w 2022 r. zespół zajmujący się łazikiem Curiosity na platformie X (dawniej Twitter). Dodał też, że "w kopcu znajduje się kilka liniowych spękań, ale w tym miejscu kilka spękań przecina się, co pozwala skale pękać pod tak ostrymi kątami".

Naukowcy NASA jednocześnie zaznaczyli, że formację można uznać za drzwi "do starożytnej przeszłości". Chodzi oczywiście o możliwość lepszego poznania historii czwartej od Słońca planety Układu Słonecznego. Eksperci są zdania, że badanie Marsa daje szansę na znalezienie odpowiedzi na pytania dotyczące pochodzenia i ewolucji życia. Ich zdaniem pewnego dnia Czerwona Planeta może stać się też miejscem, gdzie powstaną kolonie i zamieszkają ludzie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Podobnego zdania jest miliarder, CEO Tesli i SpaceX - Elon Musk. Jego ambitny plan zakłada wysłanie ludzi na Marsa do 2050 r. i uczynienie z człowieka międzyplanetarnego gatunku. Musk w tym celu chce wykorzystać statek kosmiczny Starship, nad którym SpaceX pracuje od 2018 r. Wizja miliarder zakłada budowę habitatu, który pozwoli utrzymać życie i realizować różnego rodzaju eksperymenty na Czerwonej Planecie. W trakcie jednej ze swoich wypowiedzi nadmienił, że do 2050 roku chciałby umieścić na Czerwonej Planecie milion osób.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (120)