Tajemnicze drony kamikadze "Morok". Ich zasięg powinien niepokoić Rosjan

Dron "Morok" - zdjęcie ilustracyjne
Dron "Morok" - zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Facebook, Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (Служба безпеки України)
Karolina Modzelewska

10.10.2023 11:39, aktual.: 17.01.2024 18:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ukraina opracowała tajny dron uderzeniowy "Morok" o zasięgu 800 km i głowicy bojowej o masie 30 kg, donosi ukraiński serwis Militarny. Taka konfiguracja tworzy z niego groźną broń, którą Ukraińcy mogą wykorzystać do przeprowadzania uderzeń zarówno na własnym terytorium, jak i poza jego granicami. Ukraińcy prowadzą obecnie zbiórkę na zakup 100 bezzałogowców tego typu dla armii.

Jak wyjaśnia Militarny, zbiórka prowadzona jest przez Fundację Serhija Prytuły, która zajmuje się m.in. zakupem wyposażenia taktycznego, zestawów medycznych i pojazdów dla ukraińskiego wojska. Z informacji opublikowanych na Facebooku wynika, że na zakup 100 dronów "Morok" potrzeba 175 mln hrywien, co oznacza, że szacunkowy koszt jednego urządzenia wynosi ok. 1,75 mln hrywien.

Tajemniczy dron kamikadze "Morok"

Nowy dron kamikadze "Morok" został po raz pierwszy zaprezentowany światu we wrześniu br. Jego zdjęcia opublikowała w mediach społecznościowych Służba Bezpieczeństwa Ukrainy. Wówczas pojawiły się też informacje, że jest to dron o zasięgu 800 km, zdolny do przenoszenia głowicy bojowej o masie 30 kg. Eksperci na podstawie dostępnych zdjęć ustalili, że bezzałogowiec wyposażono w jeden silnik. Zwrócili też uwagę na jego nietypowy kształt.

Serwis Defence Express przekazał, że cała konstrukcja nie posiada "przedniego płata i posiada stabilizator pionowy, dlatego mamy do czynienia z dość rzadką we współczesnym lotnictwie konfiguracją bezogonową". Takie rozwiązania można było spotkać w przypadku samolotów naddźwiękowych produkowanych na przełomie lat 60. i 70. XX wieku. Defence Express jako przykłady podaje samolot myśliwski Dassault Mirage, samolot pasażerski Tu-144, czy samolot dalekiego zwiadu strategicznego Lockheed SR-71 Blackbird.

"Morok" może zasilić intensywnie rozwijaną armię ukraińskich dronów, która regularnie wzbogaca się o nowe bezzałogowce produkowane przez krajowy przemysł zbrojeniowy. Dołączy do takich dronów jak np. bezzałogowce "Bóbr", które niedawno opisywaliśmy. Te urządzenia zaliczane są do kategorii amunicji krążącej. Z dostępnych informacji wynika, że ich zasięg wynosi nawet 1000 km (niektóre źródła mówią o 1400 km) i dobrze sobie radzą z rosyjską obroną przeciwlotniczą. Najprawdopodobniej mogą poruszać się z prędkością sięgającą 150-200 km/h. "Bobry" cechują się jednak inną konstrukcją niż drony "Morok". Zostały zaprojektowane w układzie kaczki, co umożliwia szybką zmianę wysokości lotu w celu uniknięcia obrony przeciwlotniczej wroga.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie