Trwa ładowanie...
d2mpahy

Tajemnicza ukryta galaktyka karłowata. Była tuż obok cały czas

Naukowcy twierdzą, że odkryli galaktykę niesamowicie niewielkich rozmiarów, orbitującą wokół Drogi Mlecznej. W niewyjaśniony sposób pozostała nieodkryta aż do teraz.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Galaktyka znajduje się na Moście Magellana
Galaktyka znajduje się na Moście Magellana (Central Michigan University, Fot: Axel Mellinger)
d2mpahy

Co to jest galaktyka?

Galaktyka to grawitacyjnie związany układ gwiazd, pyłu międzygwiezdnego, szczątków gwiazd oraz czarnej materii. Poszczególne z nich różnią się od siebie ilością gwiazd - zawierając ich od kilku milionów do kilkunastu bilionów. Najlepiej znaną nam galaktyką jest Droga Mleczna, w której znajduje się Układ Słoneczny i Ziemia, jednak naukowcy cały czas odkrywają kolejne tajemnice naszych "sąsiadów".

Tajemnica galaktyki karłowatej

W artykule naukowym opublikowanym na arXiv opisano niedawno poznaną galaktykę karłowatą nazwaną Hydrus 1. Znajduje się około 90 000 lat świetlnych od Ziemi, na "gwiezdnym moście" łączącym dwóch satelitów naszej galaktyki - Małym i Dużym Obłokiem Magellana. Odkryto ją za pomocą teleskopu Dark Energy Survey w Chile.

Hydrus 1 to galaktyka karłowata, naprawdę mała. Według naukowców ma zaledwie około 326 lat świetlnych średnicy. Dla porównania nasza galaktyka - Droga Mleczna liczy około 100-120 tys. lat świetlnych średnicy. Hydrus 1 zawiera gwiazdy ubogie w metal, co jest podobieństwem do innych galaktyk karłowatych.

d2mpahy

Zespół naukowców zaobserwował także fakt, że galaktyka obraca się, co czyni ją, jak to określili "pierwszą obracającą się ultra-małą galaktyką karłowatą jaką wykryto". Prawdopodobnie w Hydrus 1 dominuje ciemna materia, co naukowcy będą próbowali jeszcze potwierdzić.

Jest jeszcze kilka zagadek, które chce rozwikłać zespół naukowców. Dane z misji Gaia mogą pomóc odszyfrować więcej tajemnic tej niewielkiej galaktyki. To dzięki niej niedawno zobaczyliśmy najdalsze zakamarki naszej galaktyki na imponującej mapie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2mpahy

Podziel się opinią

Share
d2mpahy
d2mpahy
Więcej tematów