Powstała największa mapa Drogi Mlecznej. Zmieni nasze spojrzenie na kosmos

Powstała największa mapa Drogi Mlecznej. Zmieni nasze spojrzenie na kosmos

Powstała największa mapa Drogi Mlecznej. Zmieni nasze spojrzenie na kosmos
Źródło zdjęć: © ESA
Arkadiusz Stando
26.04.2018 09:48

Blisko 1,7 miliarda gwiazd zostało nakreślonych na nowej, ogromnej mapie Drogi Mlecznej. Została stworzona przez obrazy zbierane z sondy kosmicznej Gaia, należącej do Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Najnowszą trójwymiarową mapę przedstawiono na ILA Berlin Show. To najlepsze przedstawienie Drogi Mlecznej w historii ludzkości, w dodatku w kolorze. Dzięki niej, znacznie poszerzymy wiedzę o naszej galaktyce. Mapa pozwoli na setki niesamowitych odkryć naukowych, o których naukowcy marzyli przez lata. Niektórzy patrząc na mapę mówili, że nareszcie czują się jak w domu.

Mapę w pełnej rozdzielczości możecie zobaczyć na stronie ESA, pod tym adresem.

Cały projekt misji sondy kosmicznej Gaia wyniósł ESA aż 750 milionów euro. Sonda została uruchomiona w 2013 roku na pięcioletnią misję mapowania nieba. To właśnie efekty jej kilkuletniej pracy zebrano teraz w jedną dokładną mapę Drogi Mlecznej. Sonda aktualnie znajduje się daleko poza orbitą Księżyca, w punkcie libracyjnym Lagrange-2/L2.

To stabilne grawitacyjnie miejsce, oddalone około 1,5 miliona kilometrów od Ziemi. Gaia działa więc inaczej niż nasze kosmiczne teleskopy, umieszczone na orbicie planety. Satelita jest w stanie zobrazować 100 000 gwiazd w ciągu minuty, a całe niebo w ciągu 2 miesięcy. Do stworzenia całej mapy, mierzono każdą gwiazdę średnio 70 razy.

W ciągu ostatnich pięciu lat pracy satelity zebrano 29 niezależnych pomiarów całego nieba. Można je wykorzystać zupełnie inaczej niż tylko do mapowania Drogi Mlecznej. Dzięki obserwacji gwiazd, naukowcy mogą dowiedzieć się o ich pochodzeniu, ewolucji i strukturze.

Oprócz gwiazd, sonda kosmiczna Gaia dokonała obserwacji naszego Układu Słonecznego. Dzięki jej pracy udało się zebrać informacje o pozycji ponad 14 000 asteroid. Gaia oczywiście będzie kontynuować misję, a ostateczna publikacja jej zbiorów jest spodziewana na rok 2020. Naukowcy dopiero zaczynają studiować mapę, gdyż została wypuszczona publicznie 25 kwietnia 2018 roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)