Tajemnicza słowiańska statua znaleziona na Syberii. Jest dwa razy starsza od piramid

Tajemnicza słowiańska statua znaleziona na Syberii. Jest dwa razy starsza od piramid
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY
Arkadiusz Stando

27.04.2018 10:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kiedy mamuty jeszcze chodziły po Ziemi, a ludzie biegali za nimi z dzidami, grupka ludzi na Syberii ścięła drzewo i wyrzeźbiła w jego pniu ludzką formę. Naukowcy sądzą, że wiedzą kogo przedstawiała rzeźba, która jest dwa razy starsza od Piramid w Gizie.

W jednym z badań opublikowanych na stronie Uniwersytetu Cambridge, zespół naukowców z Rosji oraz Niemiec przedstawił swoje niebywałe odkrycie. Oszacowano ile lat ma drewniany bożek, któremu nadano nazwę Shigir. Określono go w ten sposób przez miejsce, w którym go odnaleziono w 1894 roku. Leżał ponad 4 metry pod torfowiskiem szygirskim. Odkryty wtedy był w kilku częściach, łącznie licząc 2,8 metra wysokości. Niestety, nie wszystkie jego fragmenty przetrwały, prawdopodobnie był o wiele większy. Mógł liczyć nawet 5,3 m.

Obraz
© Wikimedia Commons CC BY

Po ponad stu latach postęp technologiczny pozwolił badaczom na dogłębne przebadanie tego dzieła sztuki. Dzięki datowaniu radiowęglowemu ustalono, że bożek ma około 9 800 lat. Już wtedy jego długowieczność zrobiła na naukowcach ogromne wrażenie.

Jednak teraz poddany nowym badaniom, okazał się być jeszcze starszy. Sposób badania radiowęglowego nie był jeszcze wtedy tak zaawansowany jak dziś. W dodatku pierwsze testy pobrały dane z zaledwie dwóch fragmentów bożka. Naukowcy dla pewności ponownie zbadali posąg. Wykorzystując współczesne techniki, okazało się że kłody modrzewiowego drewna miały aż 11 600 lat. To ponad dwa razy więcej niż Piramidy w Gizie, wedle ostatnich szacunków liczy się, że mają około 6000 lat. Jednocześnie taki wiek czyni idola szygirskiego najstarszą drewnianą rzeźbą, jaką znamy.

Obraz
© Wikimedia Commons CC BY

To niewiarygodne odkrycie ma szersze implikacje dla badania wczesnych ludzi w tych rejonach. Odwzorowanie idola szygirskiego jest niewiarygodnie podobne do innych reliktów z dawnych epok. Jest bardzo podobny do rzeźb odkrytych w Göbekli Tepe - jednej z najstarszych świątyń na świecie, mieszczącej się w Turcji. Jedyną widoczną różnicą pomiędzy idolem a nimi jest materiał. Rzeźby odkryte w Turcji zostały wykute w kamieniu.

Sugeruje to, że ogromne symboliczne i potencjalnie rytualistyczne dzieła mogą pochodzić z tego samego miejsca. Co prawda nie jest wiadome, co doprowadziło do nagłego rozwoju artystycznego czy religijnego wśród dawnych kultur.

Komentarze (32)