Tajemnicza baza lotnicza. Nie wiadomo, do kogo należy

Tajemnicza baza lotnicza. Nie wiadomo, do kogo należy

Tajemnicza baza lotnicza. Nie wiadomo, do kogo należy
Źródło zdjęć: © Google Earth
Arkadiusz Stando
27.05.2021 17:34

Tajemnicza baza lotnicza powstaje na wulkanicznej wyspie u wybrzeży Jemenu. Do jej budowy nie przyznaje się żadne z państw. To ciekawe, bo znajduje się ona w strategicznym punkcie.

O sprawie donosi dziennikarz Jon Gambrell z Associated Press. Jak podaje, pierwsze projekty budowlane na wyspie Mayun (zwana też Perim), rozpoczęły się w 2016 roku. Wcześniej tę wulkaniczną wysepkę przejęto z rąk bojowników Huti w 2015 roku. Rok później zdjęcia satelitarne ujawniły, że trwa już tam budowa.

Teraz zdjęcia satelitarne wykonane przez firmę Planet Labs Inc. pozwoliły ustalić, że powrócono do prac budowy pasa startowego o długości 1,85 km. Te fotografie wykonano 11 kwietnia, a wydaje się, że do 18 maja wszystkie prace wyglądała już na zakończone. Zbudowano także trzy hangary na południe od pasa startowego lotniska.

Według informacji ustalonych przez dziennikarza, baza została zbudowana przez wojska Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Urzędnicy z Emiratów w Abu Zabi i ambasada ZEA w USA nie odpowiedzieli na prośby AP o komentarz. 

Baza lotnicza na wyspie Mayun może pozwolić każdemu, na zwiększenie presji militarnej w cieśninie a także przeprowadzać naloty na Jemen. Stanowi również bazę dla wszelkich operacji na Morzu Czerwonym, Zatoce Adeńskiej i pobliskiej Afryce Wschodniej.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (98)