Tajemnicza anomalia pola magnetycznego Ziemi. Dowody kryły cegły sprzed tysięcy lat

Naukowcy z University College London dzięki cegłom z Mezopotamii zauważyli zagadkowe anomalie w polu magnetycznym Ziemi, które pojawiły się 3 tys. lat temu. W cegłach z wyrytymi imionami mezopotamskich królów znaleźli cząsteczki tlenku żelaza. To właśnie one pomogły ekspertom, w zrozumieniu, co wówczas się działo.

Naukowcy badają pole magnetyczne Ziemi - zdjęcie ilustracyjne
Naukowcy badają pole magnetyczne Ziemi - zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Getty Images | Science Photo Library
Karolina Modzelewska

W trakcie badania, którego wynik ukazały się na łamach czasopisma naukowego "Proceedings of the National Academy of Sciences" eksperci wykorzystali metodę nazywaną archomagnetyzmem. Polega ona na badaniu różnych artefaktów w celu znalezienia informacji o polu magnetycznym Ziemi w przeszłości.

Naukowcy badają anomalie w polu magnetycznym Ziemi

Zespół badaczy ma nadzieję, że stosowanie tej metody stanie się popularniejsze i w przyszłości nie tylko poszerzy wiedzę na temat historii pola magnetycznego Ziemi, ale też pomoże w dokładniejszym datowaniu artefaktów. W przypadku części z nich (np. cegieł, czy ceramiki) stosowanie takich rozwiązań, jak np. datowanie radiowęglowe, nie zawsze daje satysfakcjonujące efekty.

Często jesteśmy zależni od metod datowania, takich jak datowanie radiowęglowe, aby ustalić chronologię wydarzeń w starożytnej Mezopotamii. Jednak niektóre z najczęstszych pozostałości kulturowe, takie jak cegły i ceramika, zazwyczaj nie mogą być tak łatwo datowane, ponieważ nie zawierają materiału organicznego.

prof. Mark Altaweelwspółautor badania

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Test łącza światłowodowego Play 5 Gbps

Zespół zbadał tajemnicze sygnatury magnetyczne w cząsteczkach tlenku żelaza, które pochodzi z 32 cegieł z różnych stanowisk archeologicznych w całej Mezopotamii (dzisiejsze terytorium Iraku). Każda cegła posiadała wyryte nazwy królów, co pomogło archeologom oszacować, w jakim okresie powstały. Te informacje w połączeniu z metodą archeomagnetyczną umożliwiły stworzenie historycznej mapę zmian w polu magnetycznym Ziemi.

Serwis Earth.com donosi, że badanie prowadzone pod kierownictwem prof. Matthewa Howlanda ostatecznie potwierdza istnienie anomalii w polu magnetycznym Ziemi na Bliskim Wschodzie między 1050 a 550 r. p.n.e. W tym okresie ziemskie pole magnetyczne było niezwykle silne wokół terytorium współczesnego Iraku. Nie wiadomo, co za tym stało, ale dowody na istnienie tej anomalii już wcześniej wykryto m.in. w Chiny, Bułgarii, na Azorach, ale dowody pochodzące z południowej części Bliskiego Wschodu były rzadkością. Zespół odkrył również, że w okresie od 604 do 562 roku p.n.e., ziemskie pole magnetyczne wydawało się zmieniać dramatycznie w stosunkowo krótkim czasie. To sugeruje, że możliwe są intensywne skoki jego siły.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)