Tajemnicza anomalia pola magnetycznego Ziemi. Dowody kryły cegły sprzed tysięcy lat
21.12.2023 14:51, aktual.: 21.12.2023 17:19
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Naukowcy z University College London dzięki cegłom z Mezopotamii zauważyli zagadkowe anomalie w polu magnetycznym Ziemi, które pojawiły się 3 tys. lat temu. W cegłach z wyrytymi imionami mezopotamskich królów znaleźli cząsteczki tlenku żelaza. To właśnie one pomogły ekspertom, w zrozumieniu, co wówczas się działo.
W trakcie badania, którego wynik ukazały się na łamach czasopisma naukowego "Proceedings of the National Academy of Sciences" eksperci wykorzystali metodę nazywaną archomagnetyzmem. Polega ona na badaniu różnych artefaktów w celu znalezienia informacji o polu magnetycznym Ziemi w przeszłości.
Naukowcy badają anomalie w polu magnetycznym Ziemi
Zespół badaczy ma nadzieję, że stosowanie tej metody stanie się popularniejsze i w przyszłości nie tylko poszerzy wiedzę na temat historii pola magnetycznego Ziemi, ale też pomoże w dokładniejszym datowaniu artefaktów. W przypadku części z nich (np. cegieł, czy ceramiki) stosowanie takich rozwiązań, jak np. datowanie radiowęglowe, nie zawsze daje satysfakcjonujące efekty.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zespół zbadał tajemnicze sygnatury magnetyczne w cząsteczkach tlenku żelaza, które pochodzi z 32 cegieł z różnych stanowisk archeologicznych w całej Mezopotamii (dzisiejsze terytorium Iraku). Każda cegła posiadała wyryte nazwy królów, co pomogło archeologom oszacować, w jakim okresie powstały. Te informacje w połączeniu z metodą archeomagnetyczną umożliwiły stworzenie historycznej mapę zmian w polu magnetycznym Ziemi.
Serwis Earth.com donosi, że badanie prowadzone pod kierownictwem prof. Matthewa Howlanda ostatecznie potwierdza istnienie anomalii w polu magnetycznym Ziemi na Bliskim Wschodzie między 1050 a 550 r. p.n.e. W tym okresie ziemskie pole magnetyczne było niezwykle silne wokół terytorium współczesnego Iraku. Nie wiadomo, co za tym stało, ale dowody na istnienie tej anomalii już wcześniej wykryto m.in. w Chiny, Bułgarii, na Azorach, ale dowody pochodzące z południowej części Bliskiego Wschodu były rzadkością. Zespół odkrył również, że w okresie od 604 do 562 roku p.n.e., ziemskie pole magnetyczne wydawało się zmieniać dramatycznie w stosunkowo krótkim czasie. To sugeruje, że możliwe są intensywne skoki jego siły.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski