Pole magnetyczne znacznie przyśpieszyło. Zmiany odczujecie nawet w smartfonach
05.02.2019 13:43, aktual.: 10.02.2020 12:07
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Pole magnetyczne Ziemi ciągle się porusza, a wraz z tym ruchem zmieniają się jego bieguny. Zaledwie 20 lat temu ruch ten wynosił około 15 km w ciągu roku, a dziś ta prędkość wzrosła do 55 km. Wraz z tym zjawiskiem, zaczęły się dziać dziwne rzeczy.
Co to jest pole magnetyczne?
Pole magnetyczne to pole, w którym działają siły poruszające elektronami. Jest to pole bezźródłowe, co oznacza, że nie ma swojego początku ani końca. Najstarszym sposobem wykrycia poma magnetycznego jest użycie igły mangetycznej do określenia kierunku północnego, co jest wykorzystywane m.in. w kompasach.
Amerykańscy naukowcy z Państwowego Centrum Badania Środowiska już rok temu poinformowali o wykryciu nagłych i bardzo dziwnych zmian w Ziemskim polu magnetycznym. Nawiązując do niego 4 lutego opublikowali kolejny raport, w którym opisują skutki niezrozumiałych ruchów.
Zmiany magnetyczne doprowadziły do błędnego wskazywania północy przez niektóre urządzenia. Chodzi tu o sprzęt, którego działanie opiera się na kompasie magnetycznym. A więc między innymi smartfony, samoloty czy pojazdy wojskowe.
Biegun pola magnetycznego przemieszcza się od lat, ale niedawno dramatycznie przyśpieszył.
Pole magnetyczne a Mapy Google'a
Ale spokojnie. Zmiany w polu magnetycznym nie wpływają na jakość korzystania z aplikacji opartych na systemie GPS. A więc wszystkie aplikacje takie jak Mapy Google czy Janosik nie mają problemów z odczytaniem właściwiej lokalizacji.
Gorzej w przypadku próby skorzystania z kompasu magnetycznego, lub aplikacji na smartfona, które opierają się na jego działaniu. Szczególny problem mają marynarze, którzy podróżują w rejonach arktycznych, czyli bliżej północnego bieguna Ziemi.
Naukowcy znają potencjalnego winowajcę tych zniekształceń magnetycznych. Prawdopodobnie to wina turbulencji zachodzących w płynnej części jądra planety. Niestety, ludzie nie mają na nie żadnego wpływu, i jedyne co możemy zrobić, to obserwować i rejestrować wszelkie zmiany.
Zobacz także: Mapy Google z wyczekiwaną funkcją. Nawigacja pokaże ograniczenia prędkości – testy już trwają
Źródło: Engadget