Tajemnica szympansów. Mogą dzielić się wiedzą o "nowych technologiach"
Naukowcy twierdzą, że szympansy mogą przekazywać sobie nawzajem wiedzę związaną z używaniem nowych narzędzi. Zdaniem badaczy są one pod tym względem bardzo podobne do ludzi.
26.01.2022 | aktual.: 27.01.2022 16:34
Naukowcy z Uniwersytetu Zuryskiego w Szwajcarii przeprowadzili eksperymenty terenowe, aby udowodnić, że szympansy uczą się złożonych zachowań od innych osobników ze swojej grupy.
Szympansy uczą się od innych
– Wykazaliśmy, że ewolucja kulturowa i technologiczna u szympansów i ludzi jest bardzo podobna. Przekazywanie wiedzy o nowych technologiach może wynikać z tego, że ludzie i naczelne mają wspólnego przodka – mówi jedna z autorek badania, prof. Katheleine Kops z Uniwersytetu Zuryskiego.
Obserwacja szympansów opierała się na czterech różnych eksperymentach. Najpierw zwierzętom podano orzechy i pestki palmy oleistej. Następnie badacze dodali do tego zestawu owoc palmy. W trzecim eksperymencie orzechy zostały rozłupane i umieszczone obok kamieni. Na końcu szympansy otrzymały inny, łatwiejszy do rozłupania gatunek orzechów (Coula) wraz z kamieniami.
Po ponad rocznej obserwacji okazało się, że żadne ze zwierząt nie rozłupało leżących przed nimi nasion. Według naukowców wynikało to z faktu, że w grupie brakowało osobnika, który miał wiedzę o rozłupywaniu orzechów za pomocą kamieni i mógł ją przekazać pozostałym.
– Nasze odkrycia sugerują, że szympansy przyswajają zachowania kulturowe podobnie jak ludzie, zamiast same wymyślać złożone zachowania związane z używaniem narzędzi – mówi Kops.
Zdaniem naukowców wyniki obserwacji przemawiają za istnieniem kultury materialnej wśród szympansów i podważają teorię, zgodnie z którą zwierzęta te uczą się używania narzędzi w sposób spontaniczny. Wyniki eksperymentów zostały opublikowane na łamach Nature.