Tajemnica sprzed blisko 60 lat rozwiązana. Odpowiedź kryła się na dnie morza

Wrak Shackletona
Wrak Shackletona
Źródło zdjęć: © ©Canadian Geographic
oprac. KMO

14.06.2024 08:57, aktual.: 14.06.2024 09:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Międzynarodowy zespół ekspertów, prowadzony przez Królewskie Kanadyjskie Towarzystwo Geograficzne (RCGS), odkrył wrak statku Quest, który był świadkiem śmierci słynnego polarnika Ernesta Shackletona. Jak donosi IFL Science, wrak znajduje się w doskonałym stanie na głębokości 390 metrów, ok. 30 km od wybrzeża Kanady, w pobliżu Nowej Fundlandii i Labradoru.

Ernest Shackleton zmarł na pokładzie statku Quest w styczniu 1922 r. na skutek zawału serca, gdy statek był zakotwiczony u wybrzeży wyspy Georgia Południowa w trakcie wyprawy na Antarktydę. Po śmierci Shackletona, statek kontynuował swoje misje przez kilka dekad, zanim zatonął w 1962 r., uszkodzony przez lód. Wszystkich członków załogi udało się uratować.

"Shackleton był znany ze swojej odwagi i błyskotliwości jako przywódca w sytuacjach kryzysowych. Tragiczna ironia losu polega na tym, że była to jedyna śmierć, jaka wydarzyła się na którymkolwiek ze statków pod jego bezpośrednim dowództwem" - podkreślił w oświadczeniu prasowym John Geiger, kierownik wyprawy poszukiwawczej i dyrektor generalny RCGS .

Poszukiwania Shackletona

Wrak został zlokalizowany dzięki połączeniu historycznych dokumentów, map oraz nowoczesnej technologii, w tym sonarów o wysokiej rozdzielczości. W poszukiwaniach uwzględniono także bieżące dane dotyczące prądów i warunków pogodowych oraz wiedzę miejscowych rdzennych mieszkańców. Dzięki zgromadzonym informacjom badacze ustalili, że wrak Shackletona jest praktycznie nienaruszony.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Z całą pewnością możemy potwierdzić, że odnaleźliśmy wrak Quest. Jest nienaruszony, a dane z sonaru dokładnie odpowiadają znanym wymiarom i cechom strukturalnym tego wyjątkowego statku," wyjaśnił David Mearns, znany poszukiwacz wraków i oceanograf, który brał udział w projekcie.

Ernest Shackleton był kluczową postacią Heroicznej Ery Eksploracji Antarktydy, prowadząc trzy brytyjskie wyprawy. Jego najsłynniejsza przygoda miała miejsce w 1914 r. na statku Endurance, którego wrak odkryto w 2022 r. na głębokości 3,000 metrów w Morzu Weddella. Statek Endurance został uwięziony w lodzie w 1915 r. i zatonął po kilku miesiącach prób uwolnienia go przez załogę. Shackleton i jego ludzie przetrwali na lodzie przez wiele miesięcy, a następnie podjęli niebezpieczną podróż w łodziach ratunkowych, co ostatecznie doprowadziło do ich ocalenia. Przetrwanie wszystkich 28 członków załogi Endurance przypisywane jest przywództwu Shackletona.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)