Tajemnica cyklu słonecznego odkryta przez naukowców

Tajemnica cyklu słonecznego odkryta przez naukowców

Tajemnica cyklu słonecznego odkryta przez naukowców
Źródło zdjęć: © fotoblogia
26.06.2020 14:08, aktualizacja: 30.06.2020 08:51

Aktywność Słońca zmienia się w rytmie około jedenastu lat, co znajduje odzwierciedlenie m.in. w częstotliwości występowania plam słonecznych. Całkowity okres magnetyczny trwa 22 lata. Naukowcy nareszcie wiedzą, co może być przyczyną tego zjawiska.

W trakcie cyklu słonecznego aktywność magnetyczna Słońca przychodzi i odchodzi. Podczas maksymalnej aktywności na powierzchni Słońca pojawiają się duże plamy. Podczas minimum Słońce znacznie się uspokaja.

Uderzająca prawidłowość tego zjawiska pojawia się w tzw. diagramie motyla, który opisuje położenie plam słonecznych na wykresie uwzględniającym czas i szerokość geograficzną. Na początku cyklu słonecznego plamy słoneczne pojawiają się w połowie południków Słońca. W miarę postępu cyklu pojawiają się coraz bliżej równika.

Nowe wnioski

Fizycy zajmujący się Słońcem podejrzewają, że głębokie pole magnetyczne jest przenoszone w kierunku równika przez przepływ plazmy na dużą skalę.

– W trakcie cyklu słonecznego, przepływ działa jak taśma transportowa, która ciągnie pole magnetyczne wzdłuż i ustawia czas trwania cyklu słonecznego – powiedział dr Laurent Gizon, jeden z autorów badania.

Żeby dojść do takich wniosków Gizon i jego zespół korzystali z obserwacji fal dźwiękowych, które rozprzestrzeniają się w kierunku północ-południe przez wnętrze gwiazdy.

Naukowcy odkryli, że przepływ plazmy na powierzchni słonecznej jest równikowy i osiąga prędkość do 50 km na godzinę. Plazma porusza się dodatkowo w jednej gigantycznej pętli na każdej półkuli. Czas potrzebny na wykonanie takiej pętli wynosi około 22 lata, co stanowi fizyczne wyjaśnienie jedenastoletniego cyklu Słońca.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)