Ta toaleta potrafi naładować smartfona

Ta toaleta potrafi naładować smartfona

Ta toaleta potrafi naładować smartfona
Źródło zdjęć: © UWE Bristol
09.03.2015 09:27, aktualizacja: 09.03.2015 10:29

Brytyjscy naukowcy stworzyli ekologiczną toaletę, która wykorzystuje mocz jako jeden ze składników generujących elektryczność.Brytyjscy naukowcy stworzyli ekologiczną toaletę, która wykorzystuje mocz jako jeden ze składników generujących elektryczność.

Prototypowa wersja tego ciekawego rozwiązania stanęła już w University of the West of England, gdzie testujący ją studenci mogą zaobserwować cały proces zamiany moczu w prąd. Na ten moment wygenerowane w ten sposób zasilanie wykorzystywane jest do oświetlania toalety, ale konstruktorzy liczą na znacznie szersze zastosowanie. Takie toalety mogłyby chociazby działać jako mini elektrownie w krajach trzeciego świata.

Działanie toalety opiera się na wykorzystaniu mikroorganicznych ogniw paliwowych. Bakterie żywią się moczem, a wytworzona przez nie energia zostaje zgromadzona w kondensatorze. Koszt wytworzenia takiej toalety to około 914 dolarów. Niemało, ale z drugiej strony to jednorazowy wydatek, do którego paliwo nic nas nie będzie kosztowało.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Ta toaleta potrafi naładować smartfona

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)