Ta piramida ma 25 tys. lat. Nie zbudowali jej ludzie

Jeszcze w październiku br. na łamach czasopisma "Archeological Prospection" pojawiło się badanie, z którego wynika, że jedna z gór w Indonezji jest w istocie najstarszą znaną piramidą, którą zbudowali ludzie. Teraz archeologowie twierdzą, że za powstanie obiektu odpowiada zupełnie inna siła.

Gunung Padang
Gunung Padang
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons
Norbert Garbarek

30.11.2023 | aktual.: 30.11.2023 11:57

Góra Gunung Padang, o której pisze IFL Science – nie powstała w sposób naturalny. Tak przynajmniej wynika z artykułu w "Archeological Prospection". Jego twórcy, z indonezyjskim geologiem Dannym Hilmanem Natawidjaja na czele, twierdzili w ubiegłym miesiącu, że góra została "starannie wyrzeźbiona". Ludzkość miała nadać jej obecnego kształtu 25 000 - 14 000 lat temu.

Autorzy badania stwierdzili też, że wewnątrz Gunung Padang mają znajdować się "ukryte jamy i komory", a sam obiekt był wielokrotnie zasypywany, by "ukryć prawdziwą tożsamość piramidy w celu konserwacji".

W opozycji do badania z "Archeological Prospection" stoi artykuł opublikowany we wtorek 28 listopada w czasopiśmie "Nature". Czytamy w nim, że zdaniem Flinta Dibble, archeologa z Uniwersytetu w Cardiff (Wielka Brytania), "zawarte w badaniu Indonezyjczyka wnioski na temat góry i jego wieku nie są uzasadnione".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dibble zauważa, że nie istnieją jednoznaczne dowody, które potwierdzałyby, że warstwy piramidy zostały zbudowane przez człowieka i nie były wynikiem naturalnego wietrzenia i ruchu skał w czasie. Natawidjaja ponadto twierdzi, że dowodem potwierdzającym działalność człowieka podczas budowy Gunung Padang jest znaleziony kamień w kształcie sztyletu. Dibble zwraca natomiast uwagę, że "nie ma dowodów działania ani niczego innego, co wskazywałoby na to, że znalezisko jest dziełem człowieka".

Co jednak najważniejsze, w "Nature" czytamy, że na obszarze, gdzie powstała rzeczona góra, żyjący w okresie 12 000 - 6 000 lat temu ludzie nie pozostawili żadnych dowodów sugerujących, że mieli "niezwykłe zdolności murarskie", które były niezbędne, aby zbudować piramidę w Indonezji. Dodatkowo próbki gleby z okolic Gunung Padang nie zawierały kości ani węgla drzewnego – to kolejny dowód, który odrzuca tezę Natawidjaja, zgodnie z którą za konstrukcję odpowiadają ludzie.

Z materiału opublikowanego na łamach "Nature" wynika więc, że piramida Gunung Padang w istocie została stworzona przez naturę. Odpowiadać za to miały procesy wietrzenia skał oraz ich poruszania się przez tysiące lat.

Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (41)