Ta piramida ma 25 tys. lat. Nie zbudowali jej ludzie

Gunung Padang
Gunung Padang
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons
Norbert Garbarek

30.11.2023 11:19, aktual.: 30.11.2023 11:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeszcze w październiku br. na łamach czasopisma "Archeological Prospection" pojawiło się badanie, z którego wynika, że jedna z gór w Indonezji jest w istocie najstarszą znaną piramidą, którą zbudowali ludzie. Teraz archeologowie twierdzą, że za powstanie obiektu odpowiada zupełnie inna siła.

Góra Gunung Padang, o której pisze IFL Science – nie powstała w sposób naturalny. Tak przynajmniej wynika z artykułu w "Archeological Prospection". Jego twórcy, z indonezyjskim geologiem Dannym Hilmanem Natawidjaja na czele, twierdzili w ubiegłym miesiącu, że góra została "starannie wyrzeźbiona". Ludzkość miała nadać jej obecnego kształtu 25 000 - 14 000 lat temu.

Autorzy badania stwierdzili też, że wewnątrz Gunung Padang mają znajdować się "ukryte jamy i komory", a sam obiekt był wielokrotnie zasypywany, by "ukryć prawdziwą tożsamość piramidy w celu konserwacji".

W opozycji do badania z "Archeological Prospection" stoi artykuł opublikowany we wtorek 28 listopada w czasopiśmie "Nature". Czytamy w nim, że zdaniem Flinta Dibble, archeologa z Uniwersytetu w Cardiff (Wielka Brytania), "zawarte w badaniu Indonezyjczyka wnioski na temat góry i jego wieku nie są uzasadnione".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dibble zauważa, że nie istnieją jednoznaczne dowody, które potwierdzałyby, że warstwy piramidy zostały zbudowane przez człowieka i nie były wynikiem naturalnego wietrzenia i ruchu skał w czasie. Natawidjaja ponadto twierdzi, że dowodem potwierdzającym działalność człowieka podczas budowy Gunung Padang jest znaleziony kamień w kształcie sztyletu. Dibble zwraca natomiast uwagę, że "nie ma dowodów działania ani niczego innego, co wskazywałoby na to, że znalezisko jest dziełem człowieka".

Co jednak najważniejsze, w "Nature" czytamy, że na obszarze, gdzie powstała rzeczona góra, żyjący w okresie 12 000 - 6 000 lat temu ludzie nie pozostawili żadnych dowodów sugerujących, że mieli "niezwykłe zdolności murarskie", które były niezbędne, aby zbudować piramidę w Indonezji. Dodatkowo próbki gleby z okolic Gunung Padang nie zawierały kości ani węgla drzewnego – to kolejny dowód, który odrzuca tezę Natawidjaja, zgodnie z którą za konstrukcję odpowiadają ludzie.

Z materiału opublikowanego na łamach "Nature" wynika więc, że piramida Gunung Padang w istocie została stworzona przez naturę. Odpowiadać za to miały procesy wietrzenia skał oraz ich poruszania się przez tysiące lat.

Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (41)